Radyasyon onkoloji ünitesinin incelenmesi ve risk analizi
Investigation of radiation oncology unit and risk analysis
  1. Tez No: 439860
  2. Yazar: CELİL BAYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEMET TAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Health, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zirve Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Dünyanın hızla büyümesi ve teknolojinin gelişmesiyle toplumun en büyük sorunu haline gelen iş kazaları ve meslek hastalıklarına çözüm bulmak bu tez çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği yöntemleri kullanılarak tehlikelerin belirlenmesi, risklerin değerlendirilmesi ve bu riskleri tamamen ortadan kaldırmak veya zararlarını en aza indirmek için gerekli çalışmalar yapıldı. Radyasyon onkoloji ünitesinde yaptığımız bu çalışmada, risk değerlendirme yöntemi olarak 5x5 L tipi matris kullanıldı. Bu risklerin değerlendirmesi ile radyasyon onkoloji ünitesindeki tüm faaliyetlerin, hasta ve çalışanların; sağlık ve güvenliği üzerindeki etkileri sistemli olarak incelendi. Yapılan risk analizi sonucuna göre radyasyon onkoloji ünitesindeki tüm tehlikeler belirlendi. Yüksek düzeydeki tehlikelerin başında tıbbi cihazlardan kaynaklanan radyasyon olduğu belirlendi. Gerekli risk analizi yapılarak alınan önlemler sonucu riskler azaltılıp, çalışanların ve hastaların daha az radyasyona maruz kalacağı çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Because of the World's rapid growth and development of technology, occupational accidents and work-related diseases have become the biggest problem. Thus, the subject of the thesis is to find solutions about them. It is recorded that the using method of occupational health and safety for hazards identification, risk assessment and minimizing or eliminating levels of the risks completely. In the unit of radiation oncology, 5x5 L-type matrix used to determine the risks as a method of this study. All activities that affect patients` and employees' health and safety have been examined in a systematic way with the assessment of these risks. According to the results of the risk analysis all hazards were identified in the unit of radiation oncology. Occupied the required measures as results of the risk analysis, risks are reduced and it is recorded that the employees and patients are exposed to less radiation.