Türkiye Cumhuriyeti gelişim sürecinde etnik terörle mücadele
The figth against ethnic terrorism in development process in republic of Turkey
  1. Tez No: 439867
  2. Yazar: ADEM DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zirve Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de demokratik açıdan devlet hayatının Osmanlı Devleti sonrasındaki gelişim süreci incelenmeye çalışılmıştır. 1970'li yıllara gelindiğinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve toplumu üzerinde birçok sebep içinde ortaya çıkmış, doğu ve güneydoğu Anadolu bölgelerinde toplumsal travmaya neden olan etnik temelli terör verdiği zararla kendisini kabul ettirmeye çalışmıştır. Türkiye'de etnik terör 1973 ve 1984 yılları arasında Ermeni Etnik Terör örgütü vasıtasıyla Doğu Anadolu topraklarında bir Ermeni Devleti kurulacağı yönünde ASALA (Ermenistan'ın Kurtuluşu İçin Gizli Ordusu) örgütünce tehdit ve iddia olunurken, fiili olarak 1984 yılı sonrasında çözülen örgüt son bulmuştur. 1984 yılı sonrasında yine aynı coğrafya da bu sefer Kürt etnik yapısı üzerinden başlayan tehdidin Türkiye'de kurumsal ve toplumsal açıdan ilk dönemlerinde küçümsenmesi, önemsenmemesi nedeniyle zamanla daha karmaşık hal almasına neden oldu. Terör örgütü PKK (Kürdistan İşçi Partisi) üzerinden meydana gelen etnik terör hareketi karşısında Türkiye'nin aldığı tedbirler, yapılan yanlışlar açısından konu irdelenerek etnik terör sorununun çözümü, ortadan kaldırılmasına yönelik tedbirler anlatılmaya çalışılmıştır. Terör sorununun yalnızca güvenlik odaklı bir bakış açısıyla çözülemeyeceği çok yönlü olarak ekonomik, hukuki, siyasi, kültürel, uluslararası alanları kapsayan ve tümünün birlikte hareket edeceği tedbirlerle çözülebileceğine dikkat çekilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the development process of the democratic life of the state in Turkey after Ottoman Empire is attempted to be analyzed, as it were, the years 1970s are regarded as a pivotal moment and the ethnic terror came out of in many reasons in the State of the Republic of Turkey. The ethnic terror which has caused social trauma in Eastern and Southeastern regions tried to impose iself with all damages it has given. Eventhough the ethnic terror in Turkey between 1973 and 1984 was threathened that the Armenian state would be established by ASALA (Armenian Secret Army for the Liberation of Armenian) in Eastern Anatolia , this terrorist organization dissolved in 1984. The Kurdish threat, which was emerged in the same region in the post 1984, was initially trivialized and ignored socially and instituonally. It has, therefore, become much more complicated situation. The precautions Turkey has taken against the terrorist organization PKK(Kurdistan Workers' Party), the mistakes which have been made so far, the solution and elimination of the ethnic terror are tried to be explained.It has been emphasized that military solution may not be an efficient by itself in terms of terror problem, therefore ,multi dimensional solutions must be generated in economical, judicial, political, cultural, international areas. In addition to this, it may be solved by precautions they all take together.