The effect of m-pesa on the profitability of Kenyan banking sector
Kenyalı bankacılık sektörünün kârlılık üzerine etkisi mpesa
- Tez No: 439866
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Günümüzde, ilerleyen teknolojinin ekonominin bütün düzeylerinde bir etkisi vardır. Bunlardan biri olan telekomünikasyon sektörü, sadece gelişmiş uluslarda değil aynı zamanda gelişen uluslarda da ilerlermiştir. Bankacılık ve telekomünikasyon sektörünün birleşimi mobil bankacılığın konseptini oluşturmaktadır. 2007 Mart Safaricom'da, Kenya'da önde gelen cep telefonu şirketi M-PESA (mobil para) uygulamasını başlatmıştır. M-PESA, pazarda bir nişi doldurmakta ve ilk başlatıldığında hedefin üzerinde 20,000 kayıtlı kullanıcısı ile bu durum ortadadır. Sürekli büyüyen para bankanın, ülkede bankacılık sektöründe bir etkisi vardır. Bu makalede, M-PESA'nın bir tehdit (ikame) ya da tamamlayıcı olup olmadığı amprik olarak test edilmiştir. Kenya'da büyük başarı sağlayan finansal inovasyonlardan biri banka hesabı olmayan kitlenin parasal işleri yapmasıdır. M-PESA kullanım oranı, geçmiş son 8 yıldan fazla istikrarlı bir şekilde sürekli büyüme göstermektedir. Fakat aynı şeyi banka hesap sayıları için söyleyebilir miyiz? Bu makale, Kenya'da bankacılık sektörünün karlılığında kullanılan M-PESA'nın etkisini araştırılmıştır. M-PESA bankacılığı başaran elektronik paranın yeni oluşan bir formu mudur? 2000-2014 yıllarını kapsayan datalar, Kenya'daki bankaların denetlenmiş finansal tablolarından elde edilmiş ve yıllık finansal raporlar Safaricom ve Kenya Merkez Bankası'ndan alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the advancement in technology has an impact in all levels of the economy. The telecommunication sector being one of them has not only advanced in developed nations but also in developing ones. The fusion between the telecommunication industry and the banking industry is what has created the concept of mobile banking. In March 2007 Safaricom, the leading cellphone company in Kenya launched M–PESA (mobile money). M-PESA was found to fill a niche in the market and this is evident from the number of registered users being 20,000 ahead of the target when it was first launched. The continuous growth of mobile money has an effect on the existence of the banking sector in the country. This paper uses empirical evidence to find out whether M-PESA is a threat (substitute) or complement to the banking industry. Banking the unbanked is one of the financial innovations that has achieved enormous success in Kenya. The user rate of M-PESA has been growing steadily over the past 8 years but can we say the same for the number of bank accounts opened over the same number of years?. This paper investigates the effect of M-PESA use on the profitability of banking sector in Kenya. Is M-PESA a nascent form of electronic money that will succeed banks. The data used is from 2000-2014 audited Financial statements of Banks in Kenya, annual financial report from Safaricom and Central Bank of Kenya.