The determinants of unemployment in Africa
Afrikada işsizliğin belirlenmesi
- Tez No: 439869
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Afrika'nın son yıllarda karşılaştığı temel engellerden biri gençler arasında hızlaartan işsizlik oranını azaltmaktır. Dünya nüfusu çok hızlı bir şekilde büyüyor ve kapitalizmin yükselişinden beri işsizlik oranı artmaktadır. Kıtada artan kalıcı işsizlik,Afrikalı liderlerin gençlerin endişelerini özellikle refah sağlamak ve istihdam yaratmak konularında desteklemediği göstermektedir. Ayrıca, kıtada mevcut olanyüksek işsizlik oranı, sistemdeki yolsuzluğun yüksek oranda olduğuna açıkçabağlıdır. Bu çalışma 2000-2014 arasında panel veriyi kullanarak Afrika'da işsizliğibelirleyen faktörleri belirliyor ve yanı sıra Gayri Safi Yurtiçi Hasıla , yolsuzluk algıendeksi, toplam borç hizmeti ve ticaretin işsizlik üzerinde olan etkisini incelemektedir. İşsizlik modern toplumun temel sorunudur. İşsizlik yüksek olduğunda,kaynaklar israf edilir ve insanların gelirleri depresiftir; böyle dönemlerde, ekonomiksıkıntıları insanların duygu ve aile yaşamını etkilemektedir. Ampirik sonuçları GSYİH, ticaret, istihdam-nüfus oranı ve yolsuzluk algı endeksi Afrika'da işsizliğibelirleyen faktörlerdir. Bu nedenle hükümetin özel sektörlerde daha fazla yatırımyapmasını teşvik ve tavsiye edilmektedir. Aynı şekilde yolsuzluğu en az seviyeye indiren ve GSYİH büyümeyi arttırmaya yönelik politikalar uygulanmalıdır. Buçalışmanın tespitleri işsizliğin ekonomide olan etkilerinden dolayı ekonomistler,politika yapıcılar, politikacılar ve yatırımcılara yararlı bilgiler sağlanacağı beklenilmektedir.
Özet (Çeviri)
Perhaps, one of the major obstacles facing Africa in recent years is how to narrow the rapidly increasing unemployment particularly amongst the youth. The population of the world is growing very fast and unemployment has been on the increase since the rise of capitalism. The persistent increase of unemployment in the continent is evidence that African leaders are not supportive to the concerns of youths particularly in the areas welfare provision and job creation. Also, the high rates of unemployment in the continent is obviously linked to the high rates of corruption in the system. This research identifies and analyzed the determinant of unemployment in Africa using a panel data for the period of 2000 to 2014 and makes an important contribution towards understanding the sources of unemployment as well as the extent to which Gross Domestic Product (GDP), corruption perception index, total debts service and trade affect unemployment. Unemployment is a central problem in modern society. When unemployment is high, resources are wasted and people's incomes are depressed; during such periods, economic distress also spills over to affect people's emotion and family lives. The empirical result indicates that GDP per capita, trade, employment to population ratio and corruption perception index are determinants unemployment in Africa. It is thus recommended that government at all levels should encourage investment in the private sector. Similarly, policies aimed at minimizing corruption and increasing GDP growth should be implemented. The findings of this study are hoped to be of great importance to lecturers, economist,policy maker, politicians and investors because it provides useful information on the effects of unemployment in an economy.