Three essays on monetary policy
Para politikası üzerine üç makale
  1. Tez No: 834811
  2. Yazar: ZELİHA SAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HURŞİT GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez, para politikası ile ilgili üç farklı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, makroekonomik kırılganlık ve siyasi istikrarsızlık açısından birbirine benzeyen beş gelişmekte olan ülkeye (Güney Afrika, Brezilya, Türkiye, Meksika ve Arjantin) odaklanarak tüketici güveni ile siyasi değişkenler arasındaki bağlantıyı analiz etmektedir. Bu bağlamda, politik risk ve seçimlerin tüketici güveni üzerindeki etkilerini değerlendirmek için panel hata düzeltme modeli ve Wald ve Granger nedensellik testleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, tüketici güveninin oluşmasında finansal ve ekonomik parametrelerin yanı sıra siyasi istikrarsızlık da etkilidir. İkinci bölümde, ilk olarak, merkez bankası şeffaflığının enflasyon üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla Türkiye için para politikasının yanı sıra finansal istikrar, döviz kuru ve rezerv politikasını da içeren kapsamlı bir merkez bankası şeffaflık endeksi oluşturulmuştur. Bunu takiben, enflasyon, kur, enflasyon beklentileri, CDS, işsizlik ve merkez bankası şeffaflığı arasında uzun dönemli bir ilişki olup olmadığını araştırmak için ARDL modeli kullanılarak tahminde bulunulmuştur. Bulgular döviz, beklentiler, CDS, işsizlik açığı ve şeffaflığın enflasyonun (TÜFE) uzun vadeli belirleyicileri olduğunu göstermektedir. Üçüncü bölüm, dijital para birimi (CBDC) ile fiziksel nakit arasındaki olası bağlantıyı açığa çıkarmak için çeşitli ödeme türlerinin ve COVID-19 kısıtlamalarının dolaşımdaki para talebine olan etkisine odaklanmaktadır. OLS tahmin sonuçları, COVID-19 kısıtlamaları ile dolaşımdaki reel para birimi arasında pozitif bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Ayrıca, kredi kartlarının dolaşımdaki reel para birimi üzerinde olumlu bir etkiye sahip iken, internet ve temassız ödemelerin etkisine dair anlamlı bir sonuca ulaşılamamıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation includes three different chapters related to monetary policy. The first chapter concentrates on the linkage between consumer confidence and political variables by focusing on five emerging countries that resemble each other in the sense of macroeconomic fragility and political instability: South Africa, Brazil, Turkey, Mexico, and Argentina. In this regard, the Johansen cointegration test, panel-error correction model, and Wald and Granger causality tests were employed to assess the effects of political risk and elections on consumer confidence. According to the findings, political instability is significantly imperative in the formation of consumer confidence, alongside financial and economic parameters. In the second chapter, firstly, a comprehensive central bank transparency index, which includes financial stability, foreign exchange rate, and reserve policy, as well as monetary policy, was constructed for Turkey to investigate the effects of central bank transparency on inflation between 2002:1 and 2021:2. Following that, two ARDL models are adopted to investigate whether there is a long-run relationship between inflation, exchange rate, inflation expectations, CDS, unemployment, and central bank transparency. The findings illustrate that exchange, expectations, CDS, the unemployment gap, and transparency are long-run determinants of inflation (CPI). The third chapter concentrates on the influence of various kinds of payments and the COVID-19 restrictions on cash demand to demystify the possible linkage between digital currency (CBDC) and physical cash. This paper demystifies the impact of e-payment and COVID-19 restrictions on cash demand in Turkey using OLS models. I found a positive linkage between COVID-19 restrictions and real currency in circulation. The paper concluded that credit cards have a positive effect on real currency in circulation but did not provide any significant outcomes for the influence of the internet and contactless payments.