Gelişmekte olan ülkelerde istihdam ve girişimcilik ilişkisi
Employment and entrepreneurship nexus in developing countries
  1. Tez No: 837851
  2. Yazar: KÜBRA ARPA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Girişimcilik iş oluşumu ile ilişkilendirilmekte ve işsizliğin azaltılmasında etkili bir yol olarak görülmektedir. Girişimcilik faaliyetlerinin işsizlik ve istihdam üzerindeki değişen etkilerinin yanı sıra girişimciliğin belirleyicileri de ülkeler arasında farklılaşmaktadır. Bu çalışmada, girişimciliğin başlıca belirleyicileri üzerine olan mevcut literatür, gelişmekte olan ülkeler örneklerine odaklanarak incelenmiştir. Seçilen gelişmekte olan ülkeler için 2010-2022 dönemi girişimcilik ve işsizlik/istihdam göstergelerine ilişkin veriler ile girişimcilik ve işsizlik/istihdam ilişkisi üzerine gelişen literatür birlikte değerlendirilmiştir. Çalışmada, ülkelerin karşılaştırmalı değerlendirilmesinde girişimcilik değişkeni için Küresel Girişimcilik Monitörü (Global Entrepreneurship Monitor-GEM) girişimcilik endekslerinden biri olan Toplam Girişimcilik Faaliyeti (Total Entrepreneurship Activity-TEA) göstergeleri kullanılmış ve işsizlik değişkeni için işsizlik oranı alınmıştır. Veriler, genel olarak, girişimcilik faaliyetlerinin Arjantin, Brezilya, Endonezya, Ekvador, Tayvan, Türkiye ve Şili için nispeten yüksek olduğunu gösterirken, Güney Afrika, İran, Kolombiya, Mısır ve Türkiye gibi ülkelerde ortalama olarak işsizliğin nispeten daha yüksek oranlarda olduğunu ortaya koymaktadır. Verilerdeki bu trendler ilgili literatürdeki önemli bulgularla birlikte değerlendirildiğinde, girişimcilik ve istihdam değişkenlerinin yakın ilişkide olduğu ancak bunların aralarındaki bağların ülkeler için çok sayıda iç ve dış faktöre bağlı olarak değişme eğiliminde olduğu sonucu çıkarılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship is associated with job creation and is seen as an effective way to reduce unemployment. In addition to the changing impacts of entrepreneurial activities on unemployment and employment, the determinants of entrepreneurship also vary across countries. In this study, the existing literature on the main determinants of entrepreneurship is investigated by focusing on the cases of the developing countries. The 2010-2022 data on entrepreneurship and employment/unemployment indicators are together assessed with literature building on the nexus between entrepreneurship and employment/unemployment for selected developing countries. In the study, while assessing countries' performances comparatively, entrepreneurship is represented by the Total Entrepreneurship Activity (TEA), which is one of the indices of the Global Entrepreneurship Monitor (GEM), while unemployment is indicated by unemployment rate. The data shows that, in general, the entrepreneurship activities are relatively higher in Argentina, Brazil, Indonesia, Ecuador, Taiwan, Türkiye, and Chile, while unemployment rates are relatively higher in South Africa, Iran, Colombia, Egypt, and Türkiye. When these trends in data are combined with the main results of the relevant literature, it can be concluded that entrepreneurship and employment variables are closely related but the nexuses between them tend to change depending on many external and internal factors of countries.