Kompozisyon biçimlerinin baskı resmindeki oluşum süreci
  1. Tez No: 43988
  2. Yazar: ALİ HAYDAR GÜLERYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. GÖREN BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Sanatta kompozisyon, bireşimdir;, değerler toplamıdır. Koaposisyanu oluşturan çizgi, açık-koyu, renk, doku gibi biçim sel öğeler, tarihsel gelişimi içinde ve bunların resim yüzeyin deki dağılımları ve estetik öğelerle ilişkilendirilmeleri ele alınmıştır. Resimde kompozisyon oluşumu insanlık tarihinin yüksek uygarlıklarında ve bu uygarlıkların birbirini izleyen sanat an layışlarının özgünbaskıya yansıması dönemleri içinde incelenmiş tir. CJzgünbaskı tekniğiyle hazırlanan kompozisyon biçimleri, tek niğin özelliği, sanatsal anlayışlarının değer yargılarına göre uygulandığı görülmektedir. Bu konu bir anlamda insanlık tarihi ile yakından ilgi lidir» Bir- dönemin özellikleri bu özelliklerin hazırlayıcısı, bir sonraki döneme etki götürüşü saptanmıştır. Bir dönemin sanatçısı ve yapıtı, bir yandan geçmişten beslenmekte, diğer yandan da geleceğe uzanmaktadır.
Özet (Çeviri)
II S ü M. M A R Y Composition in art is a synthesis, the combination; total of values. Form elements, such as the line, light-dark, colour,, feel of the painting which form the composition and the spread of these on the painting's surface - the relationship with esthetic elements have been under discussion through historical development. The realization of the composition on painting and the reflection of succeeding artiscal understanding on originalprint have been analyzed in the reigh of high civilizations of human history. The types of compositions which are prepared by original printing technique have been applied- according to the speciality of the technique and the moral values of artistic approaches. This subject is closely related to the human history. It's been seen that features of that period affected the next period. The artist and his work, which belonging to a certain period of time is the other hand a product of his past and on the other hand beacon the picture.