Ortaokul 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin okul tahripçiliğine ilişkin algılarının incelenmesi(Adıyaman ili örneği)
Analysing the secondary school students' perceptions of school vandalism
  1. Tez No: 439894
  2. Yazar: HABİP ORHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT DÖŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zirve Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmada, Adıyaman ili Merkez ilçesinde bulunan ortaokul 7 ve 8. sınıflarda öğrenim gören öğrencilerin okul tahripçiliği hakkındaki algılarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, tarama türünden betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemi 2014-2015 eğitim ve öğretim yılı güz döneminde Adıyaman'ın Merkez ilçesinde öğrenim gören 437 ortaokul 7 ve 8. sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmada kullanılan ölçek 2 bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde katılımcı grubun kişisel özeliklerini ölçmeye yönelik ifadeler yer alırken, ikinci bölümde öğrencilerin tahripçilik algılarını belirlemeye ilişkin sorular yer almış, 28 maddelik ölçek kullanılmış ve ölçek 1 boyuttan oluşmuştur. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 22.0 (Sttistical Package for the Social Sciennes) paket programı ile analizi yapılmıştır. Verilerin analizinde; ortaokul öğrencilerinin okul tahripçiliği algıları belirlenirken; cinsiyet ve eğitim gördükleri sınıf değişkeni için ilişkisiz (bağımsız) örneklemler t- testi, ailedeki birey sayısı, ailenin aylık geliri, anne ve babanın eğitim düzeyi değişkenleri için ise Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Yapılan araştırma sonuçlarına göre araştırmaya katılan ortaokul 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin cinsiyetleri, ailelerindeki birey sayısı, ailelerinin aylık geliri, anne ve babalarının eğitimi düzeyi ile algıladıkları okul tahripçiliği arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı tespit edilmiştir. Sadece ölçeğe katılan ortaokul 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin öğrenim gördükleri sınıf faktörü ile algıladıkları okul tahripçiliği arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Tespit edilen bu anlamlılık 8. sınıf öğrencilerinin lehinedir. Yani 8. sınıf öğrencileri 7. sınıf öğrencilerine oranla okul tahripçiliğini daha fazla algılamakta ve daha fazla meydana geldiğini belirtmektedirler.
Özet (Çeviri)
This research aims to define 7th and 8th grade students' perception of vandalism at school in the central district of Adıyaman. This is a descriptive survey research. The sample to this research consists of 437 7th and 8th grade students of secondary schools in the central district of Adıyaman in the fall term of 2014-2015 educational academic year. The scale used for this research has two parts. The first part includes the statements that aim to evaluate the personal traits of the participant group while the second part includes the questions that aim to determine the students' perceptions of vandalism at school. The questionnaire used in this research has 28 items and it is composed of only one dimension. The data acquired from this research are analyzed with the SPSS 22.0 (Statistical Package for the Social Sciences) package programme. While analyzing the data; for gender and class variables, unrelated (independent) samples t test is used to determine the secondary students' perceptions of vandalism at school; and for the number of the family members, the monthly income of the family and the educational level of the parents variables, one way analysis of variance (ANOVA) is used. According to the research results; it is determined that there isn't any meaningful relation between the gender of the 7th and 8th grade students who take part in the research, the number of the family members, the monthly income of the family and the educational level of the parents. It is determined that there is a meaningful relation only between the class variable and the students' perceptions of vandalism at school. This relevance which is determined is in favor of the 8th grade students. That's to say 8th grade students perceive the school vandalism more than the 7th grade students and they state that it occurs more.