Ortaokullarda öğretmen ve öğrencilerin görüşlerine göre okul içi şiddetin nedenlerinin incelenmesi
Analysing the causes of school violence in secondary schools in view of the teachers and students
- Tez No: 439895
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT DÖŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokullarda öğretmen ve öğrencilerin görüşlerine göre, okullarda yaşanan şiddetin nedenlerini tespit etmektir. Araştırmanın evreni, 2014-2015 eğitim öğretim yılında Şanlıurfa ili Siverek ilçesi Merkezinde bulunan 16 ortaokulda bulunan 847 öğretmen ve 1826 8. sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise 250 öğrenci ve 225 öğretmenden oluşmaktadır. Öğrenci görüşlerinin cinsiyet; öğretmen görüşlerinin cinsiyet, medeni durum ve öğrenim durumu değişkenlerine aritmetik ortalama ( ), standart sapma (SS) ve t-testi uygulanmıştır. Öğrenci görüşlerinin aile birey sayısı, ailenin aylık geliri, anne ve baba eğitim seviyesi; öğretmen görüşlerinin de mesleki kıdem değişkenlerine aritmetik ortalama ( ), standart sapma (SS) ve tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Yapılan araştırma sonucunda elde edilen verilere göre, öğretmen ve öğrenciler okullardaki şiddetin oluşumunu en fazla etkileyen boyutun“teknoloji kaynaklı risk faktörleri”olduğunu düşünmektedirler. Ayrıca öğretmenler şiddetin kaynağına ilişkin en düşük düzeyde öğretmen kaynaklı risk faktörlerini düşünürken; öğrenciler de aile kaynaklı risk faktörlerini en düşük düzeyde şiddeti etkilediğini düşünmektedirler.Öğrencilerin cinsiyetlerine ve ailelerindeki birey sayısı faktörlerine göre,“eğitim sisteminin genel sorunlarından kaynaklı risk faktörleri”boyutunda anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Buna göre erkek öğrenciler kız öğrencilere göre; ailelerindeki birey sayısı 9 ve üzeri olan öğrenciler de birey sayısı 1-4 ve 5-8 olan öğrencilere göre bu boyutun okullarda şiddete daha fazla neden olduğunu belirtmişlerdir. Öğretmenlerin cinsiyetlerine göre,“öğrenci kaynaklı risk faktörleri”,“teknoloji kaynaklı risk faktörleri”ve“okulun ve toplumun öğrenci beklentilerini karşılayamamasından kaynaklanan risk faktörleri”boyutlarında bayan öğretmenler erkek öğretmenlere göre bu boyutların okullarda şiddete daha fazla neden olduğunu belirtmişlerdir. Ayrıca öğrenim durumlarına göre,“eğitim sisteminin genel sorunlarından kaynaklı risk faktörleri”boyutunda ön lisans mezunu öğretmenlerin de lisans mezununu öğretmenlere göre bu boyutun okullarda şiddete daha fazla neden olduğunu belirtikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to see the reasons of violence in schools according to the views of teachers and students in secondary school. The universe of this research consists 847 teachers and 1826 8th grade students in 16 secondary schools which are located in the centre of the province of Şanlıurfa Siverek in 2014-2015 academic year. The sample of the research consists of 250 students and 225 teachers. The arithmetic mean, the standart deviation and t-test has been applied to the variables of gender of students views; gender, marital status and educational of teachers views. Arithmetic mean, standart deviation an done-sided variance analysis has been applied to the number of family members, the family's mounthly income, the educational level of parents of the students views; variables of Professional seniority chances of teachers views, too. According to the data obtained as result of the research teacher and students think that the most effecting the dimension of violence in schools results from technology-induced risk factors. In addition while the teachers think the origin of violence-sourced at the lowest level of teacher-induced risk factors, students think that family induced risk factors affect the violence at the lowest level. According to student's gender and the number of individuals in the students family factors, there is a signifıcant difference in size because of the general problem of education system which is caused by risk factors. According to this male students in consrast to female students the number of individuals 9 and above in contrast to the number of individuals in the family 1-4 and 5-8 this dimension has caused more violence in schools. According to the teacher's gender, female teachers has explained that this dimension has caused more violence in schools in contrast to male teachers in the dimension of student-induced risk factors, technology-induced risk factors and risk factors which can not supply the expectations of school and community. Also, according to education status of teachers, in the dimension of risk factors which arises from general problems of the education system, it is seen that the associate degree-graduated teachers has explained that this dimension causes more violence in schools to the licence-graduated teachers.