İlkokul ve ortaokul okul müdürlerinin değişim liderliği davranışları ile öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki
The relationship between primary and middle school principals' change leadership behaviors and teachers' organizational commitment
  1. Tez No: 439903
  2. Yazar: DEMET ÇETİN ÇAĞRICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CEZMİ SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zirve Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı ilkokul ve ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin, okul müdürlerinin değişim liderliği davranışlarına ilişkin algılarının, örgütsel bağlılıklarıyla ilişkisi olup olmadığını belirlemektir. Bu araştırmanın örneklemini, Şanlıurfa İli Birecik İlçesi' ndeki 56 ilköğretim okulunda görev yapan 252 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmada veri toplamak amacıyla“Değişim Liderliği Ölçeği”ve“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verileri ortalama, standart sapma, t-testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon analizi, regresyon analizi ile çözümlenmiştir. Sonuç olarak; okul müdürlerinin değişim liderliği davranışlarını orta (kısmen katılıyorum düzeyinde) düzeyde sergiledikleri, öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları ise orta (katılıyorum düzeyinde) düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Yapılan varyans analizleri sonucunda cinsiyet, medeni durum ve yaş değişkenlerine göre değişim liderliği davranışında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Regresyon analizleri sonucunda okul müdürlerinin değişim liderliği davranışlarının öğretmenlerin örgütsel bağlılığını anlamlı ve pozitif olarak yordadığı görülmüştür. Araştırma bulgularına dayalı olarak öğretmenlerin örgütsel bağlılıklarını arttırmak için okul yöneticilerinin demokratik bir yönetim sergilemeleri, değişim ile ilgili alınan kararlarda öğretmenlerin katılımlarının sağlanması ve mesleki gelişmelerini sağlamak ve sürdürmek için öğretmenlere gerekli ortam ve olanakların sağlanması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study is to determine whether primary and middle school teachers' perceptions of school principals' change leadership behaviors are correlated with their organizational commitment. The sample of the study was comprised of 252 teachers working at 56 primary and middle schools in Birecik district of Şanlıurfa province. To collect data,“Change Leadership Scale”and“Organizational Commitment Scale”were used. Research data were analyzed using means, standard deviations, t-test, one way analysis of variance, correlation analysis and regression analysis. It was concluded that school principals exhibited change leadership behaviors at moderate level (partly agree), and teachers' organizational commitment perceptions were at moderate level (partly agree) as well. Variance analysis revealed that teachers' perceptions of change leadership behaviors differed significantly in terms of gender, marital status and age variables. Regression analysis indicated that school principals' change leadership behaviors were significant and positive predictors of teachers' organizational commitment. Based on the findings of the research, it can be recommended that school principals must display democratic management, involve teachers in the decisions made regarding change and provide them with required environment and conditions for their professional development in order to enhance teachers' organizational commitment.