Öğretmen algılarına göre ortaöğretim kurum yöneticilerinin etik liderlik davranışı gösterme düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi (Diyarbakır İli örneği)
According to teacher's perceptions examining the levels of ethical leadership behavior demos rated by the secondary school administrator using different variables
  1. Tez No: 439904
  2. Yazar: ÖMER YABİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HÜSEYİN FAZLI ERGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zirve Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmen algılarına göre ortaöğretim kurum yöneticilerinin, etik liderlik davranışlarının alt boyutları olan iletişimsel etik, davranışsal etik, iklimsel etik ve örgütsel karar verme sürecinde etik davranışlarının hangi düzeyde olduğunu ve bu düzeyin çeşitli değişkenlere bağlı olarak farklılık gösterip göstermediğidir. Yılmaz (2005) tarafından geliştirilen 44 maddeden oluşan“Etik Liderlik Ölçeği”ve örneklemde yer alan öğretmenlerin demografik özelliklerini belirlemek amacıyla kişisel bilgi formu kullanılarak 2014-2015 eğitim öğretim yılında Diyarbakır Merkez İlçelerindeki ortaöğretim kurumlarında görev yapan 317 öğretmenden veriler toplandı. Veriler aritmetik ortalama, t testi, mann- whitney u testi, kruskal-wallis h testi, f(varyans analizi) testi teknikleri kullanılarak analiz edildi. Araştırma sonucunda, etik liderlik davranışlarının alt boyutları olan iletişim, örgütsel karar verme süreci ve davranışsal etik boyutundaki davranışları iyi düzeyde gösterdiği, iklimsel etik boyundaki davranışları ise yeterli düzeyde gösterdikleri görülmüştür. Ortaöğretim kurum yöneticilerinin etik liderlik davranışlarının dört alt boyutunda da öğretmen algılarının, öğretmenlerin cinsiyet, medeni durum, meslek kıdem, öğrenim durumu, kurumdaki çalışma süresi, yaş ve branş durumlarına göre anlamlı bir farklılık göstermediği ancak öğretmenlerin okuldaki öğretmen sayısı gruplarına göre anlamlı bir farklılık gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to find out on what level is the communicative ethic, behavioural ethic, climatic ethic and ethical behaviours of the managers of the secondary education institution in the organisational desicion-making process which are the sub-dimensions of the ethical leadership behaviours of them according to the perception of teachers and whether such level differs by depending on various variables. Data are collected from 317 teachers rendering their services at secondary schools in the central districs of Diyarbakır in 2014 – 2015 academic year by using“ Ethical Leadership Scale”consisting of 44 articles and developed by Yılmaz (2005) and personal informations in order to determine the demographic features of teachers stated in the sample. Data are analysed via arithmetic means, t tests, mann-whitney test, kruskal – Wallis h test, f (analysis of variance) test techniques. As a result of the research, it is seen that the communication, organisational desicion-making process and behavioural ethic which are the sub-dimensions of the ethical leadership behaviours are on good level and the behaviours on the climatic ethic level are on the adequate level. It is seen in all of four sub-dimensions of the ethical leadership behaviours of the secondary school managers that perception of teachers do not differ significantly according to the gender, marital status, proffessional seniority, educational background, job experience, age and specialty of teachers but that such perceptions of teachers differ significantly according to the numbers of teacher groups at school.