Öğretmenlerin mizah tarzları ile mesleki tükenmişlikleri arasındaki ilişki
The relation between the teachers' humour styles and professional burnout
  1. Tez No: 439909
  2. Yazar: ÖMER FARUK MERMİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET DÖŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zirve Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
“Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin mizah tarzları ile mesleki tükenmişlikleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın evrenini 2014-2015 eğitim öğretim yılında Hatay ilinin Kırıkhan ve Hassa ilçelerinde görev yapan toplam 1336 öğretmen, örneklemini ise toplam 341 öğretmenden oluşmuştur. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada Mizah Tarzları Ölçeği ve Mesleki Tükenmişlik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin istatistiksel analizinde; frekans, yüzde ve standart sapma hesaplamaları yapılmış, cinsiyet, okul türü, branş, medeni durum, yaş, okul hizmet süresi, mesleki kıdem, değişkenlerinde katılımcıların görüşlerinin ortalamalarına, standart sapmalarına gruplar arasında ilişkisel durumlarına bakılmıştır. Bu ilişkide iki gruba sahip olan (cinsiyet, medeni durum ve branş) değişkenlerde t-testi, ikiden fazla grublu değişkenlerde ise tek yönlü varyans analizi ve post-hoc testlerinden Tukey testi yapılmıştır. Bu istatistiki işlemler faktör ve toplam madde boyutunda ele alınarak analiz edilmiştir. Öğretmenlerin mizah tarzları ile mesleki tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek için ise korelasyon ve regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma neticesinde öğretmenlerin mizah tarzlarının medeni durum, okul türü, branş, yaş, kıdem ve okul hizmet süresi değişkenlerine göre farklılaştığı, aynı şekilde öğretmenlerin mesleki tükenmişlik düzeylerinin cinsiyet, okul türü, branş, yaş, okul hizmet süresi değişkenlerine göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı görülmüştür. Korelasyon analizi sonucuna göre öğretmenlerin mizah tarzları ile mesleki tükenmişlikleri arasında düşük düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Öneriler: Öğretmenlerdeki tükenmişliğin giderilmesi, çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve mizah kullanma yeteneklerinin geliştirilmesine çalışılmalıdır. ”
Özet (Çeviri)
“The aim of this study is to examine the relation between the teachers' humor styles and professional burnout. The universe of study is formed by 1336 teachers and the sample of study is formed by in total 341 teachers from Kırıkhan, Hassa provinces of Hatay. In this research correlational research methods and relational research methods have been used. Humor Styles scale, and Maslach Burnout scale surveys have been applied. In the statistical analysis of data, acquired from the survey, frequency and percentage calculations have been done. Considering the variances such as gender, marital status, school type, branch, professional seniority, age, working time at school the participants' average views and standard deviation and their relations between groups are taken into account. In that relations, the varieties which have two groups (sex, marital status and branch) have been applied t-test, as for the varieties which have more than two groups have been applied one-sided variational analysis and Tukey Test those statistic processes have been analyzed by taking into account of factors and total substance aspects. In order to examine the relationship between the teachers' humor styles and professional burnout, correlational and regression analysis has been applied. At the result of the research, humor styles showed meaningful differences according to marital status, school type, branch, age, professional seniority, working time at school, teachers' the level of burnout showed differences according to sex, school type, branch, age, working time at school varieties. Besides, it has been understood that there is a low levelled, positive and meaningful relation between the teachers' humor styles and the level of burnout. Suggestions: According to the result of the research, it is necessary to make some regulations on reducing the burnout of the teachers, provide beter working atmosphere and improve the ability to use humour. ”