Okul müdürlerinin kolaylaştırıcı liderlik rolleri ile öğretmenlerin mesleki gelişimi arasındaki ilişki (Malatya İl örneği)
Relationship betwen the facilitative leadership roles of school managers and professional development of teachers
- Tez No: 439940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, okul müdürlerinin kolaylaştırıcı liderlik rolleri ile öğretmenlerin mesleki gelişimi arasındaki ilişki incelenmektedir. Araştırmada Malatya İlinde 30 farklı lisede görev yapan 402 öğretmen görüşünden faydalanıldı. Bu araştırmanın amacı, liselerde görev yapan öğretmenlerin algılarına göre okul müdürlerinin kolaylaştırıcı liderlik rolleri ile öğretmenlerin mesleki gelişimi arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmanın örneklemini yansız basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilen 402 öğretmen oluşturmaktadır. Veriler Töremen (2001) tarafından geliştirilen“Kolaylaştırıcı Liderlik”ölçeği ve Cohen, Kamarck ve Mermelste (1983) tarafından geliştirilmiş ve Türkçe'ye uyarlanması Bilge, Öğce, Genç ve Oran (2007) tarafından yapılmış olan“Öğretmenlerin Mesleki Gelişme Davranışları Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Veriler korelasyon, tek yönlü varyans analizi ve hiyerarşik çoklu doğrusal regresyon yöntemleri kullanılarak çözümlenmiştir. Bu araştırmanın sonuçlarına göre, okul müdürlerinin kolaylaştırma çabaları; örgütlerde uyum ve işbirliğini geliştirmek, örgütün yetiştirilmesi ve geliştirilmesine destek olmak, öğrenmeyi kolaylaştırmak ve öğretmenlerin mesleki gelişimine katkıda bulunmak açısından önem arz etmektedir. Araştırma sonuçları okul müdürlerinin kolaylaştırıcı liderlik rollerinin öğretmenlerin mesleki gelişimine katkıda bulunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study relationship between the facilitative leadership roles of school managers and professional development of teachers has been analysed. Views of 402 teachers from 30 different schools were put in to the analyse. The aim of this study is to determine the relationship between the facilitative leadership roles of school managers and professional development of the teachers. The sample of the study is 402 teachers who were chosen in random sampling method. The“Facilitative Leadership”scale, developed by Töremen (2001) and“ Professional Development Behaviour of Teachers”, developed by Cohen, Kamarck and Mermelste (1983) and translated into Turkish by Bilge, Özce, Genç and Orhan (2007), were used as data collection tools. The data was analysed by using one-way analysis of variance and multiple regression analysis. Acording to the results of this study; the facilitative effort of school managers is so important for the development of the harmony and coorparation, help for learning, and the professional development of the teachers. The result in this study has shown that facilitative efforts has great contribution to the professional development of the teachers.