Meslek lisesi öğretmenlerinin örgüt sağlığı ile ilgili algıları üzerine bir araştırma
Vocati̇onal hi̇gh schools, accordi̇ng to the study of the health of the organi̇zati̇on, the percepti̇on of a teacher i̇n
  1. Tez No: 439941
  2. Yazar: NEZAKET DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH TÖREMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zirve Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı meslek lisesi öğretmenlerinin örgüt sağlığı ile ilgili algılarının etkisinin belirlenmesine yöneliktir. Sağlıklı örgüt, sadece çevresinde yaşamını sürdürmekle kalmayan, aynı zamanda uzun dönemde devamlı olarak gelişen, problemlerle baş etme ve yaşamda kalma yeteneklerini geliştiren bir örgüttür. Araştırmaya katılan grupların kişisel özellikleri ile ilgili verilerin çözümlenmesinde frekans ve yüzde hesaplamaları yapılmıştır. Okul yöneticilerinin okul sağlığına ilişkin öğretmen algılarının belirlenmesi amacıyla katılımcılara 35 adet ifadede görüşleri sorulmuş ve aranılan görüş farklılıklarının test edilmesi için bağımsız grup T Testi ile Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve tamamlayıcı Post Hoc Tekniği olarak da Scheffe Testi uygulanmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, öğretmenlerin cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, mesleki kıdem, branş, bulunduğu okuldaki görev süresi ve öğrenci nüfusuna göre ankette yer alan ifadelere verdikleri cevaplarda manidar düzeyde farklılık olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of vocational school of health perception related to the organization of the teacher. Healthy organizations not only maintain the living environment, but also continuously developing long-term, is an organization that improves the ability to remain in dealing with problems and life. Analyzing the frequency and percentage calculations data relating to personal characteristics of the groups participating in the research. School administrators of school in order to determine teachers' perceptions of health have asked their views on the statement 35 participants and sought opinions independent groups to test the differences T Test forwards Way Analysis of Variance (ANOVA) and complementary post hoc applied to the Scheffe test the technical and the results were evaluated. The results of the analysis of teachers' gender, age, education level, seniority, branch, according to the mandate and the student population at the school, where he answers to the statements in the questionnaire appeared to be differences in significant levels.