Kalça kırığı implantlarının biyomekaniği
Biomechanical study of hip fracture implants
- Tez No: 439946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN ALICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Günümüzde sosyo-ekonomik koşulların düzelmesine paralel olarak artan ortalama yaşam süresine bağlı olarak trokanterik kalça kırıkları insidensi artmaktadır. İmmobilizasyon süresi ie koşut artan mortalite (%40) nedeni ile ortopedistler trokanterik kalça kırıklarında erken ambulasyon ve erken yüklenmeye olanak veren implant arayışı içindedirler. Son yıllarda giderek daha sık kullanılan teleskopik vidalar da soruna çözüm getirememektedir. Yaşlıların trokanterik kalça kırıklarında erken yüklenmeyi sağlayabileceği kanısı ile geliştirdiğimiz Alıcı-Karaarslan kompleksini kadavra femurlarda deneysel olarak araştırdık. Üç implantı ( non-teleskop AO anguler plağı, teleskop Richards kalça vidası ve Alıcı-Karaarslan kompleksi ) biyomekanik parametrelerle (yük taşıma, enerji sönümleme ve torsiyona direnç kapasiteleri) değerlendirdik. Teleskop özellikte implantların yük taşıma ve enerji sönümleme kapasiteleri kayıcı olmayan implantlara göre daha yüksektir. Richards kalça vidasında torsiyona direnç en az olmasına karşın multibl kompresyon vidaları bulunduğu için Alıcı-Karaarslan kompleksinde en yüksektir. İnstabil trokanterik kalça kırıklarında kompresyon yapıcı multibl teleskopik vidaları olan Alıcı-Karaarslan kompleksi biyomekanik parametreler ve uygulama kolaylığı yönünden gelecek vaad eden bir implanttır.
Özet (Çeviri)
The incidence of trochanteric hip fractures has been increasing due to the increasing average life span with the improvement of socioeconomic conditions. With the duration of immobilization, mortality rate increased (40%). So, orthopaedic surgeons are in search of hip implants that allow early mobilization and early loading in trochanteric hip fractures. Telescopic hip screws, which are increasingly used in recent years, could not solve the problem. We experimentally investigated the Alıcı-Karaarslan implant, which we developed with the belief that the elderly could provide early loading in trochanteric hip fractures, in cadaver femurs. We evaluated biomechanical parameters (load bearing, energy absorbing and torsion resistance capacities) of the three implants (non-telescope AO angular plate, telescope Richards hip screw and Alıcı-Karaarslan implant). We found that telescoping implants have higher load-bearing and energy-absorbing capacities than non-telescoping implants. Although the torsion resistance of the Richards hip screw is minimal, it is highest in the telescoping Alıcı-Karaarslan implant because of the presence of multibl compression screws. Alıcı-Karaarslan implant, which has multibl compressive telescopic screw, is a promising implant due to superior biomechanical parameters and easer of application in instable trochanteric hip fractures.