Ortaöğretim öğrencilerinin sınıf ortamında farklılıkların yönetimine ilişkin algılarının incelenmesi (Şanlıurfa İli örneği)
High school students ' study of diversity management in the environment of the class
- Tez No: 439945
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN FAZLI ERGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim öğrencilerinin sınıf ortamında farklılıkların yönetimine ilişkin algılarını incelenmektir. Buna bağlı olarak ortaöğretim öğrencilerinin farklılıklar yönetimi algıları düzeyleri farklı değişkenler açısından incelemek amaçlanmıştır. Bu araştırma genel tarama modelinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2013-2014 öğretim yılında Şanlıurfa ili Suruç ilçesinde öğrenim görmekte olan yaklaşık 2786 ortaöğretim öğrencisi örneklemini ise basit tesadüfî örneklem alma yöntemiyle belirlenen 395 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma verileri Ergül, , Kurtulmuş ve Karabıyık (2014) tarafından geliştirilen“ Üniversitelerde farklılık iklimi”ölçeğiyle toplanmıştır. Verilerin analizinde, betimsel istatistik değerlenin yanı sıra Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testleri yapılmış ve sonuçlar tablolarla verilmiştir. Araştırma ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin sınıf içi farklılıklar yönetimine ilişkin algılarının iyi olmadığı tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, öğrencilerin farklılıklara ilişkin algılarının cinsiyete göre anlamlı farklılaşmadığı görülmüştür. Bununla birlikte öğrencilerin yaş, sınıf, bölüm gibi değişkenlerine göre öğrenci algılarının anlamlı şekilde farklılaştığı saptanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the diversity management's effects on secondery students in the classroom setting the differences in the managet of perceptions. Accordingly, differences in the perceptions of the managment student of secondary education levels is intenden to examine from the point wiew of the different variables. This researc was conducted in a general screening model. The resarch around the province of Şanlıurfa in 2013-2014 district of interwiewers is about simple receiving secondry education student 2786 determined with 395 students was created. Data of the study is collected with“classroom environment”scales developed by researcher. The analysis of the data as well as the statistics values Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests were made and the results are given in the table. Research development of perception in intitutions of secondry students has determined. Student manage differences influenced the perceptions of gender differentiation seen that aganist. However, students age, class, acocording to the student's perception of fities like sections of the identified that have been changed since. Based on the findigs of the study some suggestions are proposed.