Hastane ve sağlık kuruluşlarında risk yönetimi
- Tez No: 43996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği ve Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüzde, Hastane ve Sağlık Kuruluşlarında en önemli problemlerden biri de risklerdir. Bunlar, hasta, hasta ailesi, ziyaretçiler ve çalışanların maruz kaldığı risklerdir, Sağlık Hizmetlerinde Risk Yönetimi, klinik aktivitelerden(profesyonel sorumluluk), yapı dan, ve/veya işle ilgili aktivitelerden kaynaklanan potansiyel finansal kayıpları azaltmak ya da kontrol etmeyi amaçlayan bir fonksiyondur. Bu çalışmada, risk yönetiminin yapısı, işleyişi ve ülke uygulamaları verilmeye çalışılmış, ülkemiz açısından bu yönetim tekniğinin sağlık sistemimize dahil edilmesinin önemi üzerinde durulmuştur. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Risk Yönetiminin yapısı, süreci ve yararları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, örnek çalışmaya temel oluşturmak için sağlık hizmetlerinde yeniden canlandırma organizasyonunun risk yönetimi açısından incelenmesine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, yapılan araştırma bulgu ve sonuçları değerlendirilerek risk yönetiminin önemi belirtilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, one of the most important problems of the hospital and health care settings are risks.There are the risks to which patients, patient families, visitors and employees exposured to. Risk Management in health care is a function that may to reduce or control potential financial loss from clinical activities(professional liability), constructions and/or employee activities. İn this work,it is aimed to show the structure and process of the Risk Management and its applicability in the health care system of Turkey by comparing with applications abroad. This paper can be devided into three parts. In the first part there are informations about the structure, process and benefits of the Risk Management. İn second part, it is discussed about the importance of the organization of Cardio Pulmoner Resuscitation(CPR) on the Risk Management due to sample study. İn the third part, there are the results conclusions and recommandations of the study.