Sanat eğitimi alan ve almayan orta öğretim öğrencilerinin denetim odağı ve kişisel yönelimlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 43995
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MELAHAT KÖKTÜRK SUVARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu çalışmada normal liselerde ve güzel sanatlar lisesinde okuyan öğrencilerin denetim odakları ve kendini gerçekleştirme düzeylerini etkileyen etmenler incelenmiştir. İzmir ili ve çevresi araştırma evrenini, 475 öğrenci araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Kişisel Yönelim Envanteri, Denetim Odağı Ölçeği bilgi toplama aracı olarak kullanılmıştır. Veriler t testi ile karşılaştırılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir. 1. Sanat eğitimi alan öğrencilerin çoğunlukla içten denetimli oldukları tespit edilmiştir. 2. Cinsiyetin normal lise öğrencilerinde kendini gerçekleştirme düzeylerinde kızların lehine daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. 3. Sanat eğitimi alan ve almayan öğrenciler arasında zamanı iyi kullanma açısından fark yokken desteği içten alma açısından sanat eğitimi alanların lehine fark bulunmuştur. 4. Sınıf düzeyi güzel sanatlar lisesi öğrencilerinde denetim odağı düzeyine ve kendini gerçekleştirme üçüncü sınıflar lehine etkili bulunmuştur. 5. Aile kökeninde sanatçı olma veya olmama durumu sanat eğitimi alan öğrencilerde zamanı iyi kullanma ölçeğine göre ticaret veya serbest meslekle uğraşan ailelerin çocuklarında ise desteği içten alma ölçeğine göre sonuçlar anlamlı çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the present study the factors affecting the level of locus of control and self actualization of the students who study fine arts and who do not. The population onsisted of high school students in İzmir area. Self actualization Inventory and Locus of Control Inventory were administered to randomly selected nineth and twelveth graders (n=485). Arithmetic mean, Standart Deviation and t test were employed in data- analysis. Results can be summarized as follows. 1. Fine Arts High School students scored significantly higher at inner control scaks than General High school students. 2. Girls self-actualization scores are significantly higher than boys' at general high schools. x 3. No significent differences were observeel between Fine Arts students and General High school students with regord to time management whereas significant differences exist between their inner support scores. 4. Third graders scores of locus of control and self-actualization are significantly higher than the scores of General High School third graders. 5. Businessmen'schildren are significantly better as time management in comparison with artists' children whereas artist' children are better than the others at inner control.