Ortaokul öğretmenlerinin ders teftişine ilişkin algıları
An analysis secondary school teacher's views on course supervision
- Tez No: 439986
- Danışmanlar: PROF. DR. TOKAY GEDİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin görevlerini ne denli yerine getirebildiklerini tespit etmek ve bu tespit doğrultusunda yararlanabilme sürecinin nasıl olması gerektiği gibi durumlara öneriler sunmak amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma üzerinde veri toplama yöntemi olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışma üzerinde ki anket formu iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde demografik değişkenlere yönelik sorular yer almaktadır. İkinci bölümde Çağdaş eğitim teftiş ilkeleri ve Kliniksel teftiş davranışları ile ilgili 40 adet soru yer almaktadır. Araştırmanın evrenini Osmaniye İlinde Kadirli ilçesinde yer alan 17 ortaokuldaki 418 branş öğretmenleri ve 12 köy ortaokulundaki 92 branş öğretmeni oluşturmaktadır. Örneklem ise evrenden yansız basit tesadüfi yöntemle seçilmiş ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan merkezden seçilen 6 okuldan ve köylerden seçilen 3 okuldan toplam 80 kişiden oluşmaktadır. Bu çalışmadan elde edilen sonuç ise öğretmenlerin ders denetimlerinin gerekliliğine inandığı ve bunun uygulanması gerektiğini düşündükleridir.. Öğretmenlerin ders denetimine bakış açıları olumludur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine to what extent middle school teachers are able to fulfill their duties at work, and in light of this detection, to offer suggestions on situations, such as how the utilization process should be. The data collection method used in the study is survey method. The survey form on this study consists of two parts. The first part involves questions related to demographic variables. The second part involves 40 questions related to the Modern education supervision principles and Clinical supervision behaviors. The research is in the town of Osmaniye Kadirli 418 branches located in 17 secondary school teachers and subject teachers constitute 92 secondary schools in 12 villages. Randomly selected by simple random sampling method is selected from the center of the universe who volunteered to participate in the study it consists of six village schools and three schools chosen from a total of 80 people. The findings of study indicate that teachers believe in the necessity of course inspection and they think it should be done. The point of view teachers have for course inspection is positive.