Maarif müfettişlerin örgütsel bağlılıkları ile iş doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analyzino the relationship between job satisfaction and organizational com of education isarrettal
  1. Tez No: 439985
  2. Yazar: FİDAN GÜRLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET DÖŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zirve Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüzde örgütlerin amaçlarına ulaşmaları, sahip oldukları insan kaynaklarını etkili ve verimli kullanmasına bağlıdır. Çalışan insan, çok sayıda faktörün etkisindedir. Bu etkileşimin sonucu olarak çalışma performansı, yükselmekte ya da düşmektedir. Bu çalışmanın amacı da, maarif müfettişlerin görüşleri doğrultusunda iş doyumu düzeyleri ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktadır. Araştırmada; Katılımcıların kişisel bilgilerinden, cinsiyet, eğitim düzeyleri, yaş, mesleki konum ve meslekteki hizmet süresi değişkenleri kullanılmıştır. İki gruba sahip olan; cinsiyet, yaş, öğrenim düzeyleri ve işteki konumları değişkenlerde t testi, ikiden fazla gruba sahip olan bu işteki çalışma süresi değişkenlerinde ise Tek yönlü varyans analizi ve Scheffe testi yapılmıştır. Analizler hem faktör hem de madde boyutunda incelenmiştir. Maarif müfettişlerinin örgütsel bağlılık ile iş doyumu arasındaki ilişkinin düzeyini belirlemek için ise korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present era, the organisations have to use human resources in an effective and productive way so as to reach their goals. The person who is working is under the effect of so many factors. As a result of this interaction, his/her working performance either increases or decreases. And the purpose of this study is to contribute Education Inspectors to reach a productive working atmosphere via putting forward their levels of job satisfaction according to their own opinions.Thus, Organizational Commitment Scale, Job Satisfaction Scale and Inspector Motivation Scale have been applied for the study. As for the personal information of the participants within the study, the varibales of gender, educational levels, age, professional status and the service lenght at profession have been used. T-test has ben applied for the variables of gender, age, educational level and professional status, which all have two groups while One Way Variance Analysis and Scheffe Test have been applied for the variable of service lenght at this profession, which has more than two groups. having more than two groups. For t-test and anova test, data has been examined through the extents of both factor and item. And also to establish the level of the relationship between education inspectors' organisational commitment and job satisfaction, correlation analysis and regression analysis have been applied.