Ortaokul öğretmenlerinin sınıf yönetiminde karşılaştıkları istenmeyen öğrenci davranışları; nedenleri, sonuçları ve çözüm önerileri (Şehitkamil örneği)
Unwanted student behaviours secondary school teacher encounter in class management; reasons, results and suggestions
- Tez No: 439987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul öğretmenlerinin sınıf yönetiminde karşılaştıkları istenmeyen öğrenci davranışlarını, nedenlerini ve sonuçlarını belirlemek ve istenmeyen davranışlara getirdikleri çözüm önerilerini saptamaktır. Araştırmanın örneklemini 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında Gaziantep ili, Şehitkâmil ilçesine bağlı Azize Abdulkadir Hamamcıoğlu Ortaokulunda görev yapmakta olan 20 ortaokul öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmaya göre sınıfta en fazla karşılaşılan istenmeyen öğrenci davranışları; öğretmene saygısızlık, izinsiz ve söz almadan konuşma ile dersi bölme ve işlenişine engel olmadır. Bunun dışında derse karşı ilgisizlik ve önemsememe, derse hazırlıksız gelme, sınıf kurallarına uymama ve etkinliklerde gürültü yapma, dikkat dağınıklığı, derse geç gelme, derse hazırlıksız gelme, sorumluluk almaktan kaçınma ve samimiyetsiz davranışlar, dikkat çekmeye çalışan öğrenciler, diğerlerini rahatsız etme, hazır bulunuşluk düzeylerinin yetersizliği, sınıf mevcutlarının fazlalığı ile öğrencilerin derste yemek yemeleri diğer istenmeyen öğrenci davranışlarıdır. Öğretmenlerin çözüm önerileri ise öğrencilere yakından ilgi, genel sözlü uyarı, uyarma, velilerle iletişim, ödül, ceza, umursamama, fiziksel müdahale ile göz ile temas kurma olarak görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to identify the student misbehaviors secondary school teachers encounter in class management, their reasons, results and suggestions they bring up about the misbehaviors. The sample of the research is comprised of 20 secondary school teachers working in Azize Abdulkadir Hamamcıoğlu Secondary School in Şehitkamil, Gaziantep in the 2014-2015 academic year. According to the research, the most unwanted student behaviors in the class are as follows: disrespect to the teacher, speaking without permission, disrupting the lesson and obstructing the teaching. Apart from these, other unwanted behaviors are: inattentiveness and ignorance to the lesson, unpreparedness, failure to comply with the class rules, making noise in the activities, inattention, late coming, abstaining from taking responsibilities, insincere behaviors, students trying to get attention, bugging others, insufficient readiness level, students' exceeding the the classroom quota, eating during class. Teachers' solutions are: taking a close care of ss, general oral warning, warning, communication with the parents, reward, punishment, ignorance, corporal punishment, having eye contact.