Öğretmen adaylarının öğretmenlik uygulamasındaki rehber öğretmenlerine ilişkin mentorluk algılarının incelenmesi
Mentoring perception related to advisor in practise of preservice teachers
- Tez No: 439989
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CEZMİ SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmen adaylarının öğretmen uygulamasında rehber öğretmenlerine ilişkin mentorluk algılarını incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu 2014-2015 eğitim- öğretim yılında Gaziantep ili Şahinbey ve Şehitkâmil ilçesindeki ilk ve ortaokullardaki 134 öğretmen adayından oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu basit seçkisiz örneklem yöntemiyle seçilen öğretmen adaylarından oluşmaktadır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmadaki veriler öğretmen adaylarına uygulanan“İlköğretim Öğretmen Adaylarının Mentorluk Algıları Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 15.0 programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmen adaylarının mentorluk algı düzeyleri katılıyorum düzeyinde bulunmuştur. Kadın ve erkek öğretmen adaylarının mentorluk algıları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Branş öğretmenliği alanındaki öğretmen adaylarının mentorluk algıları sınıf öğretmenliği bölümündeki öğretmen adaylarına göre daha olumludur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze mentoring perpection related to advisor in practise of preservice teachers. The working group of research is considered of 134 preservice teachers selected with a simple, random sampling method. The screening model is used in search. Survey data is collected with“ Scale Mentoring Perceptions of primary school teachers”applied to preservice teachers. The programme SPSS 15.0 is used in analysis of data. As a result of research, Mentoring Perceptions level of preservice teachers is found at the level of“ I agree”. There isn't a significant difference between the mentoring perception of male and female preservice teachers. The mentoring perception of preservice teachers in the field of branch teachers is more positive than preservice teachers in the department of class teachers.