Girişimcilik destek programlarının aktif istihdam politikası üzerindeki etkinliği: KOSGEB yeni girişimcilik programı örneği ve tr21 analizi
Efficiency of entrepreneurship support programs on active employment policy: The case of 'Kosgeb's new entrepreneur support program' and its tr21 analysis
- Tez No: 439990
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma ile Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne illerinden oluşan TR21 bölgesinde Girişimcilik Destek Programlarının aktif istihdam üzerindeki etkinliğinin ampirik olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Ampirik inceleme kapsamında etkileri incelenen Girişimcilik Destek Programı, KOSGEB'in Yeni Girişimcilik Programıdır. KOSGEB girişimcilik eğitiminden yararlanan girişimci adaylarının bir kısmı iş kurma, diğer bir kısmı ise iş kuramamaktadır. Araştırma kapsamında TR21 bölgesinde KOSGEB'in Yeni Girişimcilik Programı kapsamında girişimcilik eğitimi alan girişimci adaylarının yeni bir iş kurmalarına (veya kuramamalarının) etki eden faktörler analiz edilmesi ve girişimcilik eğitimlerinin etkinlik analizi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamındaki ekonometrik çalışmanın sonuçları göstermektedir ki TR21 bölgesinde erkek, ileri yaşta ve eğitim düzeyi yüksek kişilerin girişimcilik eğitimi sonrası işyeri açma olasılıkları bayan, genç yaşta ve eğitim düzeyi düşük kimselere göre daha yüksektir. Araştırma sonuçları TR21 bölgesinde girişimcilik eğitimi alan kişilerin yaşadıkları ilin, medeni durumlarının, ailelerinde ticaretle uğraşan kişilerin varlığının ve kurmayı düşündükleri işle ilgili deneyimlerinin bir işyeri açmaları üzerinde istatistiksel olarak etkisinin olmadığına işaret etmektedir. Araştırma sonuçları aktif istihdam politikalarının etkinliğinin artırılması için gerekli stratejiler için önemli ipuçları içermektedir. Etkinliğin artırılması için 25 yaş üzeri, erkek ve eğitim düzeyi yüksek kişilere odaklanılmalı ayrıca eğitim düzeyi düşük, bayan ve genç girişimci adaylarına odaklanmış eğitimler verilmeli ve onlara özel destek programları geliştirilmelidir. Araştırma kapsamındaki faktör analizi sonuçları girişimcilik eğitimi alanların eğitim süresinden ve içeriğinden memnun olduklarını ve aldıkları eğitimin beklentilerini karşıladığını göstermektedir. Faktör analizi sonuçları KOSGEB desteğine başvuru ve yararlanma şartlarından genel olarak memnun olmakla birlikte başvuru ve yararlanma şartlarında bazı değişiklikler yapılmasına işaret etmektedir. Araştırma sonuçları girişimcilerin işletme açamamasının başlıca nedenlerinin sermaye yetersizliği ve çalışıyor olmasını işaret etmektedir. Sermaye yetersizliğine karşı, KOSGEB desteklerinin uygunluğu verildikten sonra girişimcilere avans olarak belirli bir miktar nakit verilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to empirically examine the effect of Entrepreneurship Support Programs on active employment in the TR21 region consisting of Tekirdağ, Kırklareli and Edirne. The Entrepreneurship Support Program, which is examined the effects within the scope of empirical analysis, is KOSGEB's New Entrepreneurship Program. Some of the entrepreneur candidates benefiting from KOSGEB entrepreneurship training starts their business, while others do not. Within the scope of the research, it was aimed to analyze the factors affecting (or not to establish) a new business for entrepreneur candidates who received entrepreneurship training under the New Entrepreneurship Program of KOSGEB in TR21 region and to analyze the efficiency of entrepreneurship training. The results of the econometric study in our study show that in TR21 region, male, advanced and educated people are more likely to start a business after entrepreneurship training than female, younger and less educated persons. The results of the study indicate that the entrepreneurship trainees in the TR21 region are not statistically influenced by their marital status, their marital status, their presence in their families, and their work experience with regard to establishing a workplace. Research results provide important clues for the strategies needed to increase the effectiveness of active employment policies. In order to increase the effectiveness, the focus should be on those over 25 years old, men and those with a high level of education as well as trainings focused on female and young entrepreneurial candidates with low levels of education and special support programs should be developed for them. The results of the factor analysis indicate that entrepreneur candidates are satisfied with the content and duration of the training and meet the expectations of the education they receive. The results of the factor analysis indicate that some changes in terms of applications and benefits are needed while entrepreneur candidates are generally satisfied with KOSGEB support. The results of the study indicate that the main reasons for the inability of the entrepreneurs to start a new business are insufficient capital and working capital. A certain amount of cash should be given to entrepreneurs as an advance against capital insufficiency after the approval of KOSGEB supports.