Sınıf öğretmenlerinin öğretimsel liderlik rolleri (Batman ili örneği)
Instructional leadership roles of classroom teachers (A study in Batman)
- Tez No: 439995
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmada, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ilkokullarda görev yapan sınıf öğretmenlerinin öğretimsel liderlik rollerini gerçekleştirme düzeylerini bu okullarda görev yapan öğretmen görüşlerine göre belirlemeyi ve öğretimsel liderliğin katılımcılara ilişkin kişisel bilgiler değişkenine göre farklılaşıp farklılaşmadığını tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Batman il merkezindeki 40 ilkokulda görev yapan 1072 sınıf öğretmeni, örneklemini ise; basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 20 ilkokulda görev yapan 515 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Coşar'ın (2010) ''Sınıf Öğretmenlerinin Öğretimsel Liderlik Rolleri Anketi'' kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS aracılığı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları, sonuçları şu şekilde sıralanabilir: Sınıf öğretmenlerinin, öğretimsel liderlik rollerini yerine getirme düzeylerine ilişkin görüşlerine göre, öğretimsel liderlik boyutları arasında anlamlı bir farklılık vardır. En etkili düzeyde düzenli öğretme-öğrenme çevresi ve iklimi oluşturma boyutu olup, en düşük düzeyde öğrencilerin desteklenmesi ve geliştirilmesi boyutunu göstermişlerdir. Sınıf öğretmenlerinin, öğretimsel liderlik rollerini yerine getirme düzeylerine ilişkin görüşlerinin cinsiyet değişkenine göre, ''erkek'' öğretmenlerin lehine anlamlı farklılaşma bulunmuştur. Sınıf öğretmenlerinin, öğretimsel liderlik rollerini yerine getirme düzeylerine ilişkin görüşlerinin mesleki kıdem değişkenine göre,“21 yıl ve üzeri”mesleki kıdem grubundaki öğretmenler lehine anlamlı farklılaşma bulunmuştur. Sınıf öğretmenlerinin, öğretimsel liderlik rollerini yerine getirme düzeylerine ilişkin görüşlerinin mezuniyet değişkenine göre, ''Diğer'' mezuniyet grubundaki öğretmenler lehine anlamlı farklılaşma bulunmuştur. Sınıf öğretmenlerinin, öğretimsel liderlik rollerini yerine getirme düzeylerine ilişkin görüşlerinin yabancı dili mesleklerinde kullanabilme durumlarına göre, yabancı dili mesleklerinde ''çok'' kullanabilen öğretmenlerinin lehine anlamlı farklılaşma bulunmuştur. Sınıf öğretmenlerinin, öğretimsel liderlik rollerini yerine getirme düzeylerine ilişkin görüşlerinin bilgisayarı mesleklerinde kullanabilme durumlarına göre, bilgisayarı mesleklerinde ''çok'' kullanabilen öğretmenlerin lehine anlamlı farklılaşma bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, determining primary school teachers' working fort the National Education Ministry's primary schools (public schools), the level of realization of educational leadership roles according to evaluation of the teachers working at the same school and whether educational leadership differentiates in terms of personal knowledge variables is aimed at. This research's universe, involves 1072 public school teachers working at the 40 primary schools in 2014-2015 academic year, located in the city center of Batman province. Also, ıts' sampling involves 515 primary school teachers working at 20 public schools who have been chosen at random by using sampling technique. In order to gather data Coşar's ''A Survey On Instructıonal Leadershıp Roles Of Classroom Teachers'' has been used. Gathered data has been analyzed thanks to SPSS. Below are the research's results and discoveries: According to public school teachers realization of educational leadership roles, there is a meaningful difference between educational leadership levels. They have shown the results of the environment of the most effective ''teaching- learning'' process and the least effective of the level of supporting and developing students. In terms of gender difference variable, the level of realization of educational leadership roles has shown a meaningful difference in favour of ''male'' public school teachers. In terms of working experience variable, the level of realization of educational leadership roles has show a meaningful difference in favour of teachers having worked for ''21 years'' or more. In terms of graduation varible, public school teachers' level of realization of educational leadership roles has shown a meaningful difference in favour of ''other'' graduation group. In terms of being able to use foreign language in their jobs, public school teachers' level of realization of educational leadership roles has shown a meaningful difference in favour of the teachers using foreign language in their jobs ''much''. In terms of being able to use computer skills in their jobs, public school teachers' level of realization of educational leadership roles has shown a meaningful difference in favour of the teachers who use computer skills in their jobs ''much''.