Okul müdürlerinin öğretim liderlikleri ile sınıf öğretmenlerinin örgütsel mutlulukları arasındaki ilişki
The relationship of school principal instructional leadership and primary school teachers' well being at work
  1. Tez No: 573510
  2. Yazar: AYÇA BİRDOĞAN KUVVET
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDOĞAN ŞAMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, devlet okullarında çalışan sınıf öğretmenlerinin görüşlerine göre okul müdürlerinin öğretimsel liderlik davranışlarının öğretmenlerin örgütsel mutlulukları ile ilişkisini belirlemeyi amaçlamıştır. Okul yöneticileri sergiledikleri öğretimsel liderlik davranışları ile örgütsel mutluluğu etkilemektedirler. Bu nedenle okul müdürlerinin sergiledikleri davranışlar öğretmenlerin örgütsel mutluluğunda oldukça önemlidir. Araştırmada sınıf öğretmenlerinin örgütsel mutlulukları ve bu düzeylerin yaş, kıdem, mezun olunan fakülte, cinsiyet değişkenlerine göre değişip değişmediği incelenmiştir. Ayrıca okul müdürlerinin sergiledikleri öğretimsel liderlik rolleri ile öğretmenlerin örgütsel mutlulukları arasındaki ilişki öğretmen görüşlerine göre incelenmiştir. Araştırmanın evrenini 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Ankara'nın Sincan ilçesinde görev yapan sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini Ankara'nın Sincan ilçesindeki devlet okullarında görev yapan 382 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Şişman (2004) tarafından geliştirilen Okul Müdürlerinin“Öğretim Liderliği Davranışları”ölçeği ve Arslan ve Polat (2017) tarafından Türkçe' ye uyarlanan“Örgütsel Mutluluk Ölçeği”ölçeği ile toplanmıştır. Öğretim Liderliği Davranışları ölçeği; okul amaçlarının belirlenmesi ve paylaşılması, eğitim programı ve öğretim sürecinin yönetimi, öğretim süreci ve öğrencilerin değerlendirilmesi, öğretmenlerin desteklenmesi ve geliştirilmesi, düzenli öğretme-öğrenme çevresi ve iklimi oluşturmayı içeren beş alt boyuttan oluşmaktadır. Örgütsel mutluluk ölçeği ise olumlu duygular, olumsuz duygular ve potansiyelin gerçekleştirilmesi boyutlarından oluşmaktadır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin örgütsel mutluluk seviyeleri“orta”düzeyde bulunmuştur. Okul yöneticilerinin öğretimsel liderlik davranışları öğretmen algılarına göre“orta”düzeyde çıkmıştır. Örgütsel mutluluk seviyesine, okul müdürlerinin öğretimsel liderlik boyutlarından“öğretim sürecinin yönetimi”boyutunun en üst düzeyde etki ettiği bulunmuştur. Okul müdürlerinin öğretimsel liderlik davranışları ile öğretmenlerin örgütsel mutlulukları arasında pozitif yönde, düşük düzeyde ve anlamlı bir ilişkinin olduğu ortaya çıkmıştır. Sınıf öğretmenlerinin örgütsel mutluluk düzeyleri ile okul yöneticilerinin öğretimsel liderlik davranışları arasında cinsiyet, branş ve kıdem açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; it was aimed to determine relationship between the perceived Instructional Leadership behaviors of primary scholl teachers' well being at work . School principals may reduce or increase the well being of teachers' depending on their leadership behaviors, therefore these behaviors of school principals are quite important for teachers' well being. In the study, it was analyzed that whether primary school teachers' well being levels differ in terms of the variables of sex, age, teacher's graduated faculty and professional seniority. The level of the instructional leadership behaviors of principals and the relation between rimary school teachers' well being are intended to be determined in the light of the opinions of teachers who they work with. The population of the study teachers who working in primary school in Malatya province in 2018-2019 school year. The sample of the research was 382 teachers who are working at state schools in Sincan. The data were collected using“Inventory for School Principals' Instructional Leadership Behaviour”developed by Şişman (2004) and“Well- being at work”scale transleted Turkish by Arslan and Polat (2017). Instructional Leadership Behaviour Scale was composed of five subscales including determination and sharing of school aims, administration of instructional programme and teaching process, evaluation of teaching process and students, support and development of teachers, create regular teaching-learning environment and climate. Wellbeing at work scale was composed of three subscales including positive senses, negative emotions and realization of potential factors. İt has been found of that primary school teacher's well being at work and Instructional Leadership Behaviors of school principals are medium levels. It has been found out that there is a positive, low level and meaningful relation between Instructional Leadership Behaviors of primary school teachers' well being at work. A reasonable difference couldn't be found between motivational pirmary school teachers and Instructional Leadership Behaviors of school principals in terms of their sex, age, graduated faculty and professional seniority.