Okul yöneticilerinin bilgi yönetimi yeterliliklerinin değerlendirilmesi Batman ili örneği
Evaluation of the efficacy knowledge management of school administrators (Example of Batman Province)
- Tez No: 440015
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL AKÜZÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin görüşleri temelinde, okul yöneticilerinin bilgi yönetimi yeterliliklerini değerlendirmek ve daha etkili bilgi yönetiminin gerçekleştirilmesine yönelik öneriler geliştirmektir. Okul yöneticilerinin bilgi yönetimi süreçlerindeki yeterliklerinin incelendiği bu araştırma, tarama türünde betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini, Batman ili merkezinde bulunan toplam 172 ilkokul, ortaokul ve lisede görev yapan 395 okul yöneticisinden oluşmaktadır. Evren ulaşılabilir olduğundan örneklem alma yoluna gidilmeyip evrenin tamamına ulaşılmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda 2014-2015 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde 395 okul yöneticisine ölçek dağıtılmış, 236 yöneticinin ölçeği geri dönmüştür. Dolayısıyla araştırmanın çalışma evrenini 236 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak,“Bilgi Yönetimi Yeterlikleri Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS (Sttistical Package for the Social Sciennes) paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde; İlişkisiz (Bağımsız) Ömeklemler t-Testi, Kruskal-Wallis ve Varyans Analizi (Anova) kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular; okul yönetcilerinin kendilerini en çok“bilginin paylaşılması”açısından yeterli gördüklerini, en az ise“bilginin depolanması”açısından yeterli görmekle beraber, bilgi yönetimi açısından kendilerini genel anlamda“yüksek düzeyde”yeterli gördüklerini göstermektedir. Ayrıca cinsiyet değişkeni açısından, erkek yöneticilerin bilgi yönetimi yeterlikleri bakımından kendilerini kadın yöneticilerden daha çok yeterli gördükleri; yaş değişkeni açısından,“41 ve üzeri”yaş grubundaki yöneticilerin bilgi yönetimi yeterlikleri bakımından kendilerini daha çok yeterli gördükleri; branş değişkeni açısından,“sosyal bilimler”branşındaki yöneticilerin bilgi yönetimi yeterlikleri bakımından kendilerini daha çok yeterli gördükleri; mesleki kıdem değişkeni açısından, 21 yıl ve üzeri mesleki kıdeme sahip yöneticilerin bilgi yönetimi konusunda diğer gruplara nazaran kendilerini daha çok yeterli gördükleri ve son olarak okul türü değişkeni açısından, ilkokulda görev yapan yöneticilerin diğer okul türlerinde görev yapan yöneticilere nazaran bilgi yönetimi yeterlikleri bakımından kendilerini daha çok yeterli gördükleri sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is, in the basis of school administrators' views, assessment of competence of knowledge management of school administrators and develop suggestions for realization of a more efficient knowledge management. This research of finding school administrators' competence in knowledge management processes is a browsing, descriptive study. The population consists of the total of 172 schools – primary schools, middle schools, and high schools – in the center of province of Batman and their 395 school administrators. Since population is accessible sampling was not preferred, but it was tried to reach the whole population. In this way, during the spring semester of 2014-2015 school year, 395 school administrators were handed out scales for the study and 236 of the scales were returned. Thereby, the target population of the study consisted of 236 school administrators. In order to collect data“Scale of Competence of Knowledge Management”was used. SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) software package was used to analyze the outcome of the study. During data analysis, t-test of Independent Sampling, and Kruskal-Wallisve Variance Analysis (Anova) were used. Findings of the study show that school administrators see themselves most competent in“sharing of knowledge”and the least competent in“knowledge storage,”and along with that they see themselves in general meaning“highly”competent. It was achieved in the results that the gender parameter showed that male administrators found themselves more competent than female administrators in knowledge management, the age parameter showed that the“41 and older”age group found themselves more competent than other administrators in knowledge management, the branch parameter showed that“social sciences”based administrators found themselves more competent in knowledge management, the length-of-service parameter showed that“21 years and more”service group found themselves more competent than other administrators in knowledge management, and lastly, the school type parameter showed that administrators in primary schools found themselves more competent in knowledge management than other administrators working in other schools.