Yöneticilerin nöroliderlik ve insan kaynakları yönetimi yeterliliklerine yönelik öğretmen görüşleri
Teachers' opinions on neuroleadership and human resources managementof administrators
  1. Tez No: 505623
  2. Yazar: ÇİĞDEM AKTAŞ ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN ARGON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen görüşleri doğrultusunda okul yöneticilerinin nöroliderlik yeterlilikleri ve insan kaynakları yönetimi yeterliliklerini belirleyerek, aralarındaki ilişkiyi tespit etmek ve öğretmen görüşlerinin kişisel değişkenlerine göre anlamlı fark gösterip göstermediğini ortaya koymaktır. Araştırma Bolu ili merkez ilçeye bağlı resmi ilkokullarda görev yapan 406 öğretmen üzerinde yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Nöroliderlik Ölçeği”ve“Yöneticilerin İnsan Kaynakları Yönetimi Yeterlilikleri Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada Nöroliderlik Ölçeği'nin Türkçe'ye uyarlama çalışmaları yapılmıştır. Verilerin analizinde ilkokul öğretmenlerinin okul yöneticilerine ilişkin nöroliderlik yeterlilikleri ve insan kaynakları yönetim yeterlilikleri görüşlerinin belirlenmesinde aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri incelenmiştir. Kişisel değişkenlere göre nöroliderlik ve insan kaynakları yönetimi yeterliliklerine yönelik öğretmen görüşleri arasında farkın anlamlı olup olmadığı belirlenirken normal dağılım göstermediğinden non-parametrik testlerden Mann Wihtney-U Testi ve Kruskal Wallis Testi kullanılmıştır. Nöroliderlik ve insan kaynakları yönetimi arasındaki ilişkiler belirlenirken ise Spearman Rho Sıralama Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to measure the competence of school administrators at neuroleadership and human resources management and determine the correlation between them based on teachers' opinions, and to establish whether there are any significant differences according to the personal variables of teachers' opinions. The study was conducted on 406 teachers employed in state elementary schools in the central district of Bolu. A“Personal Information Form”,“Neuroleadership Scale”and“Human Resources Competence Scale for Administrators”were used for collecting data. The Neuroleadership Scale was adapted to Turkish under the study. Arithmetic mean and standard deviation values were analyzed to measure the opinions of elementary school teachers on neuroleadership competence and human resources management competence of school administrators. Since determination of the significance of the difference among the opinions of teachers on the competence of neuroleadership and human resources management does not show a normal distribution, non-parametric tests of Mann Whitney-U Test and Kruskal Wallist Test were used. Spearman Rho Ordering Correlation Coefficient was used in determination of the correlation between neuroleadership and human resources management.