Ortaokul müdürlerinin öğretimsel liderlik davranışlarının okulun akademik başarısına etkisi
The effects of instructional leadership behaviors of secondary school managers on academic success of the school
- Tez No: 440018
- Danışmanlar: PROF. DR. TOKAY GEDİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmanın amacı; ortaokul müdürlerinin öğretimsel liderlik davranışlarının okulun akademik başarısına etkisini okul müdürlerinin görüşlerini alarak ortaya koymaktır. Araştırma, betimsel yöntemle gerçekleştirilmiş olup, veri toplama tekniği olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Bu araştırmanın evreni, 2013-2014 eğitim öğretim yılındaki Gaziantep'in Şehitkâmil ve Şahinbey ilçesindeki merkez ortaokul müdürleridir. Araştırmanın örneklemini ise amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenmiş 12 okul müdürü oluşturmaktadır. 2013 SBS-OYP sıralamasına göre 6 başarısı yüksek olan, 6 başarısı düşük olan okul belirlenmiş ve bu okulların müdürleriyle görüşülmüştür. Okul müdürlerinin onayı alınarak görüşmelerde ses kaydı alınmış ve bu kayıtlar bilgisayar ortamında yazılı metinlere dönüştürülmüştür. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Analiz sırasında okul müdürlerine M1, M2, M3… şeklinde kodlama sembolü verilmiştir. Başarısı yüksek olan 6 okul 1. Grup, başarısı düşük olan 6 okul ise 2. Grup olarak adlandırılmıştır. Araştırma sonucunda, her iki gruptaki okul müdürleri öğretimsel liderlik davranışlarını gösterdiklerini ifade etmişlerdir. Araştırma sonuçları değerlendirildiğinde, okulların akademik başarısında ailelerin sosyo-ekonomik durumu ve okulun bulunduğu çevrenin etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca öğrencilerde başarılı olma isteği ve hedeflerinin olması akademik başarıyı arttırdığı görüşleri de ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effects of instructional leadership behaviors of the secondary school managers, taking manager's views into consideration, on academic success of the school. The research was carried out via descriptive method, and semi-structured interview technique was used for data collection. The universe of this research is managers of the central secondary schools in the districts Şehitkâmil and Şahinbey of Gaziantep. The sample of the research is determined via purposeful sample method and consisted of 12 school managers, 6 of them from high-success schools and 6 of them from low-success schools accroding to 2013 SBS-OYP ranking. The managers of these schools were interviewed. Confirmed by the school managers, the interviews were recorded; then, transcribed into text. Among qualitative research methods, Content Analysis technique was used in this study. During the analysis, the school managers were represented by symbols M1, M2, M3... 6 successful schools were named as Group 1 and 6 schools of low success were named as Group 2. As a result of the research, the school managers of both groups stated that they demonstrated instructional leadership behaviors. Evaluating the results of the study, it came out that socio-economical status of the families and the environment of the school are significant in the academic success of the school. Moreover, the motivation of the students for success and having a future goal also seemed effective in raising the academic success.