The effects of foreign trade on economic growth in COMESA countries
COMESA ülkelerinde dış ticaretin iktisadi büyümeye etkileri
- Tez No: 440026
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. LEVENT BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma dış ticaret ve iktisadi büyüme arasındaki ilişkiyi değerlendirmekte olup bu çalışmada COMESA bölgesel ekonomik blokuna ait veriler kullanılarak bu iki değişken arasındaki granger nedensellik olmayan farksızlık hipotezi testi edilmiştir. Bu bağlamda, 1980 ve 2014 yılları arasındaki yıllık panel verileri Kantil Regresyon metodu kullanılarak incelenmiştir. Aynı zamanda, çalışmada ARDL modeli kullanılarak dış ticaret ve iktisadi büyüme arasındaki uzun vadeli ilişki değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmenin sonucu bizlere dış ticaretin genel anlamda önemsiz olduğunu ve COMESA üye devletlerinde yalnızca istatiksel olarak önemli olup onuncu persantile kadar pozitif bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Öte yandan, iktisadi büyüme ise belli ölçüde öneme sahip olsa da genel anlamda önemsiz bulunup altmış beşinci ve seksen beşinci persantile arasında negatif bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Bununla beraber ARDL modeli, uzun vadede, dış ticaretin büyüme üzerindeki etkisinin negatifken, büyümenin dış ticaret üzerindeki etkisinin pozitif olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The study evaluates the relationship between foreign trade and economic growth and tests the null hypothesis of granger non-causality between the two variables using data for COMESA regional economic bloc. Annual panel data from 1980 to 2014 was analyzed using Quantile Regression method. The study also employed ARDL model to estimate the long run relationship between foreign trade and economic growth. The estimation results indicate that foreign trade is largely insignificant and only statistically significant with positive effects on economic growth up to the 10th percentile for COMESA member states. On the other hand, economic growth is also largely insignificant with significant but negative effect on foreign trade between 65th and 85th percentile. Further, ARDL model shows that in the long run, foreign trade has a negative effect on growth while growth has a positive influence on trade.