Uyku apne sendromu ile çıkan aort çapının ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between sleep apnea syndrome and aortic dilation
  1. Tez No: 440027
  2. Yazar: AHMAD HURAIBAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SOE MOE AUNG
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve amaç: Obstrüktif uyku apne sendromu (OSAS), kardiyovasküler hastalıkları ile ilişkilidir. Son yıllarda çok sayıda çalışmada bu ilişkiyi araştırılmıştır. Çalışmamızda obstruktif uyku apne sendromu ile aort çapı arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Materyal ve metod: Göğüs hastalıkları kliniğine OSAS semptomlarıile başvuran42'si erkek, 11'i kadın toplamda 53 hasta, OSAS tanısı kesinleştirmek için yapılan polisomnografi sonucunda 40 hastada OSAS olduğu,13 hastanın ise normal olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuca göre hastalar OSAS ve kontrol olarak iki gruba ayrılmıştır. Her iki grupta da daha önce bilinen aort hastalığı öyküsü yoktur. Tüm hastalara ekokardiyografi yapılarak aort çapının dört ayrı yerden ( annular, sinüs valsalva, sinutubuler bileşkesi ve asendan aort) kaydedildi. Her hasta için yaş, cinsiyet ve BMI değerine göre normal aort referns değerlerine aort genişliği araştırılmıştır. İki grup arasındaki Veriler karşılaştırıldı. Verilerin karşılaştırmasında Mann Whitney U testi kullanıldı. Normal dağılım gösteren parametrelerin niteliksel verilerin karşılaştırılmasında Ki-Kare testi kullanıldı. Normal dağılıma uygunluk gösteren parametreler arasındaki ilişkilerin incelemesinde Pearson korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Recent studies suggest that obstructive sleep apnea (OSA) is related with different cardiovascular diseases .We aimed to investigate the relative impact of OSA on the diameter of the thoracic aorta. METHODS: This was an echocardiography substudy of our prospective OSA study. Fifty three (42 male, 11 female) patients who completed both echocardiography and polysomnography were recruited. OSA was defined as an apnea-hypopnea index (AHI) > or = 5/hour. 40 patients had OSA, 13 patients were normal. Aortic Diameter was calculated by Echocardiograpy within annular, sinus valsalva, sinotublar junction and ascendan Aorta. Aorta diameter was reffered for normal values for every patient related to sex, age, and BMI. Data from two groups were compared. RESULTS: The diameter of sinotubular junction and ascendan aorta was significantly high in OSA group compared with normal group (