Deneysel kimyasal kolit modellerinde intestinal inflamasyonun derecesinin biyokimyasal ve histopatolojik bulgular ile değerlendirilmesi
The evaluation of the degree of intestinal inflammation in the experimental chemical induced colitis models with biochemical and histopathologic findings
- Tez No: 440034
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER BUĞDAYCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Gastroenteroloji, Biochemistry, Gastroenterology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İnflamatuvar barsak hastalığı, barsakların kronik inflamasyonu ile seyreden etiyolojisi bilinmeyen intestinal bir patolojidir. Etiyopatogenezini aydınlatmak amacıyla deneysel kolit modelleri kullanılmaktadır. Çalışmalarda sıklıkla asetik asit ve trinitrobenzen sulfonik asit (TNBS) ile indüklenen kolit modelleri kullanılmaktadır. Asetik asit akut etkili bir kolit oluştururken TNBS kronik etkili koliti indüklemektedir. Bu çalışmada, asetik asit ve TNBS bir arada kullanılarak akut ve kronik etkiye sahip yeni bir deneysel kolit modeli oluşturulması ve diğer modeller ile karşılaştırılarak inflamasyonun şiddetinin biyokimyasal ve histopatolojik olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 56 adet Wistar albino cinsi erkek rat kontrol, asetik asit, TNBS ve kombine olmak üzere rastgele dört gruba ayrılmış ve kolit indüksiyonunu takiben 3. ve 7. günlerde sakrifiye edilmiştir. Deney başlangıcında ve sonunda ağırlıkları kaydedilmiştir. Plazma örneklerinde serum amiloid A (SAA) ve myeloperoksidaz (MPO), kolon dokusu örneklerinde tümör nekrozis faktör alfa (TNF-α), interlökin 33 (IL-33) ve IL-33 reseptörü ST2 ELISA yöntemi ile çalışılmıştır. Histopatolojik değerlendirmede mikroskobik hasar skorlaması yapılmıştır. Asetik asit grubunda 3. günde kontrol grubuyla karşılaştırıldığında plazma SAA ve plazma MPO dışında diğer parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. Bununla birlikte 7. günde hiçbir parametrede kontrol grubuyla arasında fark bulunmamıştır. TNBS grubunda 3. günde plazma SAA dışındaki tüm parametrelerde ve 7. günde tüm parametrelerde kontrol grubuyla karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Kombine model hem 3. günde hem de 7. günde kontrol grubuyla karşılaştırıldığında tüm parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. Kontrol gruplarında ve asetik asit grubunda 7. günde kilo artışı saptanırken, asetik asit 3. günde, TNBS gruplarında ve kombine gruplarda kilo kaybı istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sonuç olarak asetik asit modeli akut etkili bir kolit oluşturmaktadır. Kombine model diğer modellere göre inflamasyon oluşturması açısından daha başarılı bulunmuştur ve bu model deneysel çalışmalarda kullanılmak üzere önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Inflammatory bowel disease whose etiology is unknown, accompanied by chronic inflammation of bowels is an intestinal pathology. Experimental colitis models are used to unveil the etiopathogenesis. In the studies, acetic acid and trinitrobenzene sulphonic acid (TNBS) induced colitis models are most widely used. While acetic acid forms a colitis with acute effect, TNBS induces a colitis with chronic effect. In this study, it is aimed to form a new experimental colitis model, with acute and chronic effect, by using acetic acid and TNBS together and to research the severity of inflammation biochemically and histopathologically in comparison with the other models. In the study, 56 Wistar albino male rats were randomly divided into four groups as control, acetic acid, TNBS and combined and were sacrificed following the colitis induction on the 3rd and 7th days. All the rats were weighed at the beginning and at the end of the experiment. The serum amyloid A (SAA) and myeloperoxidase (MPO) in plasma samples, the tumour necrosis factor alpha (TNF- α), interleukin 33 (IL-33) and IL-33 receptor ST2 in colon tissue samples were analysed by ELISA. Microscopic damage scoring was done for histopathologic evaluation. A statistically significant different was found between the acetic acid group on the 3rd day and the control group in other parameters except the plasma SAA and the plasma MPO. On the other hand, on the 7th day there were no significant difference between the acetic acid and the control groups. A statistically significant different was found between the TNBS and control groups in all parameters except the plasma SAA on the 3rd day and in all parameters on the 7th day. There were statistically significant difference between the combined and the control group both on the 3rd day and on the 7th day in all parameters. While the weight gain was detected in the control groups and acetic acid group on the 7th day, the weight loss in acetic acid group on the 3rd day, TNBS and combined groups was found statistically significant different. In conclusion, the acetic acid model forms an acute colitis. The combined model compared with the other models is found more successful in forming inflammation and this model is recommended to be used in experimental studies.