Hızlandırıcı güdümlü sistemlerde kullanılan bazı hedef materyallerinde yüksek enerjili protonlarla meydana getirilen reaksiyon ürünlerinin kütle dağılımlarının incelenmesi
Investigation mass distributions of reactions products occuring by protons with high energy in some target materials used in accerelator driven system
- Tez No: 440044
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR ŞARER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada hızlandırıcı güdümlü sistem (HGS) kullanılarak 1 GeV enerjili, 1mA akıma sahip proton demetinin; Pb katı hedef ve Pb-Bi sıvı hedefine gönderilmesiyle oluşan nükleer reaksiyonlar sonucunda meydana gelen rezidual çekirdeklerin kütle dağılımları incelenmiştir. Bunun için yüksekliği 70 cm, yarıçapı 20 cm olan silindir katı Pb hedef ile yüksekliği 376 cm, yarıçapı 188 cm ve yapı materyali HT9 olan paslanmaz çelik silindir kapta bulunan sıvı Pb-Bi hedef kullanılmıştır. Rezidual çekirdeklerin kütle dağılımları Bertini/ABLA, Bertini/Dresner, CEM2K, INCL4/ABLA, INCL4/Dresner, ISABEL/ABLA, ISABEL/Dresner modelleri kullanılarak belirlenmiş ve bu modellerin sonuçları karşılaştırılmıştır. Çalışmada kullanılan iki farklı hedefte oluşan radyoaktif rezidual çekirdekler belirlenerek aktiflikleri hesaplanmış ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the mass distributions of residual nuclei occuring as a result of nuclear reactions formed by sending the proton beam having 1 GeV energy and 1mA current to the Pb solid target and Pb-Bi liquid using Accelerator Driven System is examined. For this, Pb cylinder solid target with 70 cm of height and 20 cm of radius and the Pb-Bi liquid target being in a cylinder container with 376 cm height, 188 cm of radius and HT9 construction material are used. The mass distributions of residual nuclei are determined with Bertini/ABLA, Bertini/Dresner, CEM2K, INCL4/ABLA, INCL4/Dresner, ISABEL/ABLA, ISABEL/Dresner models and the results of these models have been compared. The radioactive residual nuclei formed at the two different targets used in the study are determined, their activity are calculated and compared with each other.