Kliniğimizde uterin septum cerrahisi öncesi ve sonrası gebelik oranları
  1. Tez No: 440046
  2. Yazar: ERCAN CÖMERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TURAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kliniğimizde Uterin Septum Cerrahisi öncesi ve sonrası Gebelik Oranları Amaç: Primer infertilite, tekrarlayan gebelik kayıpları, preterm doğum öyküleri veya sekonder infertilite tanısı ile Çukurova Üniversitesi tıp fakültesi infertilite polikliniğine başvuran ve uterin septum, arkuat uterus tespit edilen olgularda histeroskopik cerrahi müdahale öncesi ve sonrası gebelik sonuçlarının retrospektif olarak incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2008-Aralık 2014 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği İnfertilite Polikliniğine primer infertilite, tekrarlayan gebelik kayıpları, preterm doğum öyküleri veya sekonder infertilite tanısı ile başvuran ve HSG'de uterin septum, arkuat uterus tespit edilen 122 hasta çalışmaya dahil edildi. 50 hasta primer infertil, 72 hasta sekonder infertil idi. Primer infertil hastalar Grup 1, sekonder infertil hastalar Grup 2 olarak değerlendirmeye alındı. Tüm olgulara genel anestezi altında laparoskopi eşliğinde histeroskopik septum insizyonu uygulandı. Operasyondan sonra hastalar 2016 Mart ayına kadar takip edildi. Ortalama takip süresi 20,4 ay olarak tespit edildi. Her iki grup operasyon öncesi ve sonrası toplam gebelik sayısı, toplam abortus, preterm doğum sayısı, term doğum sayısı, canlı doğum oranları, gebe kalma yöntemleri ve doğum şekilleri karşılaştırıldı. Bulgular: 44 (% 36) hastanın komplet septumu, 74 (% 60,6) hastanın inkomplet septumu, 4 (% 3,2) hastanın arkuat uterusu mevcuttu. Toplam 122 hastanın operasyon sonuçları 86 (% 70,4)'sı gebe kaldı, 36 (% 29,6)'sında gebelik oluşmadı. Grup 1'de 50 hastanın 32 (% 64)'si, grup 2'de 72 hastanın 54 (% 75)'ü gebe kaldı, Toplam gebelik sayısı 166 idi. Bunun 28 (% 16,8)'i spontan abortus, 23 (% 13,8)'i preterm doğum, 110 (% 66,2)'i term doğum, 5 (% 3)'i ölü doğum olarak saptandı. 122 hastadan primer infertil grupta 30 (% 60) hasta, sekonder infertil grupta 44 (% 61) hasta, toplam doğum yapan hasta sayısı 74 (% 60,6) bulundu. Toplam preterm ve term doğum sayısı; komplet septumu olan 44 hastadan 30 (% 68)'unda, inkomplet septumu olan 74 hastadan 54 (% 72,9)'ünde, arkuat uterusu olan 4 hastadan 2 (% 50)'sinde tespit edilmiştir. Sonuç: Uterin septumun histeroskopik insizyonu kolay uygulanabilir ve gebelik sonuçları üzerine olumlu etki yapan bir yöntemdir. Operasyon sonuçları oldukça başarılıdır. Arkuat uterus ile ilgili daha fazla çalışmaya ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Pregnancy rates before and after uterine septum surgery in our clinic Objective: To evaluate retrospectively the pregnancy rates before and after hysteroscopically surgical intervention for patients with uterine septum or arcuate uterus who admit because of primary infertility, recurrent miscarriages, history of preterm deliveries or secondary infertility to the İnfertility Clinic of Çukurova University Medical Faculty Hospital. Materials and methods: This study was conducted in İnfertility Clinic of Çukurova University Medical Faculty Hospital between January 2008 and December 2014. Patients with uterine septum or arcuate uterus who admit because of primary infertility, recurrent miscarriages, history of preterm deliveries or secondary infertility, consisted the study population. A total of 122 cases (50 primary and 72 secondary infertile) were included to the study. Primary infertile patients were classified as group 1 and secondary infertile patients as group 2. Hysteroscopically septum incision was performed for all cases under general anesthesia. Patients were followed-up until march 2016 and the mean follow-up time was 20,4 months. The results of total pregnancy counts, abortion, preterm deliveries, term deliveries and live birth rates, before and after the operation, were compared among the groups. Results: While 44 (% 36) and 74 (60,6%) patients had complete and incomplete uterine septum respectively, arcuate uterus was noted only in 4 (3,2%) cases. Pregnancy was achieved in 86 (70,4%) patients; 32 (64%) of them were from group 1 and the remaining 54 (75%) were from group 2. Total pregnancy count was 166; 28 (16,8%) of them resulted with spontaneous abortion, 23 (13,8%) with preterm delivery, 110 (66,2%) with term delivery and 5 (3%) with stillbirth. Deliveries count was determined to be 74 (60,6%) in all cases; 30 (60%) patients from group 1 and 44 (61%) from group 2. Total preterm and term deliveries count was detected as 30 (68%), 54 (72,9%) and 2 (50%) cases in the complete, incomplete septum and arcuate uterus cases, respectively. Conclusion: Hysteroscopic incision of the uterine septum is an easily applicable method which affects the pregnancy results positively. Further studies are needed to make a decision about the results of arcuate uterus cases.