Ailede anne-baba-çocuk iletişimi üzerine sosyolojik bir değerlendirme
Sociological review on parents-child contact in the familiy
- Tez No: 440074
- Danışmanlar: PROF. DR. DOLUNAY ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Aile birçok toplum bilimci tarafından toplumun en temel taşı olarak tanımlanan bir kurumdur. Bu da demek oluyor ki bir ülkenin toplumsal gelişim ve değişiminde en kritik görev aileye düşmektedir. Bir ülkede aile bağları ne kadar güçlü ise o ülke de her alanda özellikle de toplumsal refah alanında o kadar güçlüdür. Ailenin bu kadar önemli bir kurum olmasının nedeni bir ülkenin geleceği olan çocukların bu kurumda temel eğitimlerini almalarıdır. Bireyin toplumsallaşmasının başladığı ilk yer ailedir. Toplumsallaşma ise ailede büyük oranda iletişim ile mümkündür. Yani çocuğun olumlu bir benlik algısı geliştirebilmesi ailede anne-baba ve çocuklar arasındaki düzgün ve yapıcı bir iletişim ile mümkün olabilmektedir. İşte ailenin mutlu ve huzurlu olabilmesi için çok önemli olan iletişim kavramı; kaynaktan alıcıya mesajın bir kanal vasıtasıyla iletilmesi sürecidir. Bu süreç çift yönlü bir süreçtir. İletişimin kaliteli olması bu süreci oluşturan bütün faktörlerin kaliteli olmasına bağlıdır. Bu faktörlerden bir tanesinde meydana gelecek olumsuzluk ya da eksiklik iletişimin kalitesini olumsuz şekilde etkileyecektir. Örneğin alıcının duyu organlarında oluşacak bir problem kaynaktan gelen bir mesajın alıcıya iletilmesine engel olacaktır. Bu da İletişimsizlik kavramının oluşmasına neden olacaktır. Araştırmamız, ailede anne-baba-çocuk arasındaki iletişim algısının“konuşma, dinleme, mesaj, sözsüz iletişim ve empati”faktörleri çerçevesinde“yaş, cinsiyet, doğum sırası… vs”değişkenler açısından farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemeye yönelik yapılmıştır. Çalışma evrenini, Ankara'da yaşayan ve gönüllülük esası ile belirlenen anne-babalar oluşturmuştur. Örneklem grubuna konuyla ilgili Arabacı (2011) tarafından hazırlanan anket uygulanmıştır. Anket verileri, çalışmanın teorik çerçevesi ışığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Family is an institution defined as the cornerstone of society by many social scientists. This means that the most critical task falls to the family in a country's social development and change. How strong family ties are in a country, that country is so strong that in all areas, especially in the field of social welfare. Family's why it is so important to an institution, a country's future children who are receiving basic education in these institutions.The family is the first place that the socialization of individuals begins. Socialization is substantially possible with communication in the family. So, the fact that the child can develop a positive self-perception is possible with a smooth and constructive communication between parents and children. Here, communication concept that is very important for family to be happy and peaceful is a process of transmitting a message from source to receiver through a channel. This process is a process of bidirectional. The quality of contact is dependent on the quality of all the factors that make up this process. Negativity or deficiency that will ocur in one of these factors will adversely affect the quality of communication. For example, a problem that will occur in the sensory organs of the recipient prevent a message from the source to be forwarded to the recipient. This will cause the formation of the non-communication concept. Our research was conducted to determine whether perception of communication between parents and child differ or not under the factors of“Speaking, listening, message, nonverbal communication and empathy”in terms of variables“Age, gender, birth order ... etc”. The study population consisted of parents living in Ankara and determined on a voluntary basis. A questionnaire that was relevant to the subject and prepared by Arabacı (2011) was applied to the sample group.