Seçim sistemleri ve Türkiye
Electoral systems and Turkey
  1. Tez No: 440075
  2. Yazar: YASİN AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. CENGİZ ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Günümüzde yönetim biçimleri arasında şüphesiz en ideali demokrasidir. Demokrasi en genel anlamıyla halkın kendi kendini yönetmesi anlamına gelir. Ancak günümüz şartlarında halkın doğrudan kendini yönetebilmesi oldukça zordur. Pratik olanı halkın kendini seçtiği temsilciler vasıtasıyla yönetmesidir. Bu anlayış temsili demokrasiyi doğurmuştur. Demokrasilerde temsilciler belirli ve düzenli aralıklarla yapılan seçimlerle belirlenir. Ancak seçim yapılan her rejim demokratik değildir. Seçimlerin hür ve dürüst bir ortamda ve demokratik kriterlere uygun olarak yapılması gerekir. Seçimlerde oy kullanma işlemleri bittikten sonra oyların değerlendirilmesine geçilir. Bu aşamada karşımıza seçim sistemleri çıkar. Seçim sistemleri, seçimlerde kullanılan geçerli oyların parlamentoda sandalyelere dönüştürülmesinde uygulanan teknik usullerdir. Seçim sistemleri, temsilde adalet ve yönetimde istikrar ilkelerinden birine ağırlık verirler. Temsilde adalet ilkesine ağırlık veren sistemlere nispi temsil; yönetimde istikrar ilkesine ağırlık verenlere çoğunluk sistemleri denilmektedir. Her iki ilkeyi dengeli bir şekilde kullanmayı amaçlayan bazı ülkeler ise karma seçim sistemleri geliştirmişlerdir. Her bir seçim sisteminin farklı konularda avantaj ve dezavantajları vardır. Türkiye'de şimdiye kadar birçok farklı seçim sistemi uygulanmıştır. Ancak şimdiye kadar uygulanan sistemlerden hiçbiri üzerinde tam bir anlaşma sağlanamamıştır. Çalışmamızın sonunda Türkiye için alternatif bir seçim sistemi önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there is no doubt that the most ideal form of regime is democracy. The most general meaning of democracy is self-government. However, it is quite difficult that people govern themselves directly in today's conditons. The practical one is governing themselves through selected representatives. This approach has led to representative democracy. Representatives in democracies are determined by the periodic and regular elections. However, each regime holds an election is not democratic. Elections must be held in accordance with the democratic criterias in a free and fair environment. After the voting in the elections, assessment of the votes are assessed to. At this stage, electoral systems appear. Electoral systems are technical procedures which are applied in the conversion of valid votes into seats in parliament. Electoral systems concantrate on one of the principles of“justice in representation”or“stability in government”. The systems concantrate on principle of justice in representation are called“proportional representation”, the systems concantrate on principle of stability in government are called“majority system”. Some countries aim to use both systems in a balanced manner have developed mixed electoral systems. Each electoral system has advantages and disadvantages in different topics. Various and different electoral systems have applied in Turkey up to now. However, a full agreement could not be achieved on these electoral systems. At the end of our study, an alternative electoral system for Turkey has been suggested.