Aile İrşat ve Rehberlik Bürolarında yapılan dini danışmanlık: Çorum örneği
Religious consulting made in Family Information and Guidance: Çorum example
  1. Tez No: 319698
  2. Yazar: NECLA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER CENGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
?Aile İrşat ve Rehberlik Bürolarında Yapılan Dini Danışmanlık-Çorum Örneği-? adlı tezimiz giriş ve dört bölümden oluşmaktadır:Giriş bölümünde çalışmanın konusu, amacı ve yöntemi üzerinde durulmuştur. Birinci bölümünde çalışmamızın önemli kavramı olan aile kavramının tahlili, ailenin tarihsel gelişimi, çeşitli toplumlarda ve dinlerde ailenin konumu ve bunlarda görülen aile tipolojileri, bireyin şekillenmesinde etkili olan ailenin işlevi ve önemi ele alınmıştır. Zira insanın mutlu olması ve neslinin devamı ancak evlenerek kurulan aile ile mümkün olabilmektedir. Dolayısıyla aile kurumu, hem birey hem de toplum için hayati öneme haizdir.İkinci bölümünde, anne-baba psikolojisi ve ilişkileri, ailede çocukların psikolojisi, anne-baba ve çocuk ilişkileri ve özellikle anne-babanın çocuğa karşı tutumları, ailede sağlıklı iletişim ve kuralları hakkında bilgi verilmiştir.Üçüncü bölümünde, aile irşat ve rehberlik bürolarının tanımı, işlevi, amaçları ve ilkeleri öncelikli olarak verilip daha sonra ise din psikolojisi ve dini danışmanlık, dini danışmanlığın amacı, konusu, işlevi, alanları ve sınırlılıkları ele alınmıştır.Dördüncü bölümünde ise bu ilk üç bölümdeki teorik bilgilerin akabinden Çorum Aile Bürosu'nda yapılan dini danışmalık hizmetinin profili çıkarılarak analizi yapılmıştır.Sonuç olarak, aile büroları çeşitli eksiklerle beraber toplum ve aile için gerekli ve faydalı birimler olduğu tespit edilmiştir. Bununla beraber burada hizmet veren görevlilerin rehberlik ve danışmanlık alanlarında donanıma sahip olmaları durumda daha iyi hizmet verebilecekleri kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our thesis which is named `Religious consulting made in Family Information and Guidance Offices ? Corum Example? consists of an introduction and four parts.In introduction part, the topic of the work, its importance and method is stressed. In the first part analysis of concept of family that is our works important concept, historical development of family, position of family in different societies and religions and family types of families seen in these societies, the function and importance of family which is effective on individual?s development is discussed. Because, the happiness of one and continuation of his generation is only possible with family which is founded by marriage. So, family institution is vital for both society and individual.In the second part information is given about parents psychology and relations, children psychology in family, parents and children relations and especially parents attitude towards children, healthy communication and communication rules.In the third part definition, function, aims and principles of Family Information and Guidance Offices is given before all else. Then religion psychology and religious guidance and the aim, subject, function, fields and limits are discussed.In the fourth part following these first three part?s theoretic information profile of guidance service given in Corum Family Office is made out and analyzed.Consequently, the offices are determined to be necessary any beneficial for society and family. Besides, it is understood that if the workers giving service here are qualified with guidance and consulting, they could serve more efficient.