28 şubat sürecinden günümüze Türkiye'de küçük burjuvazinin sosyo-politik konumu: Poulantzas'ın sınıf kuramına göre bir çözümleme denemesi
Sociopolitical status of petty bourgeoisie after 28th february course to the present in Turkey: A study of analysis according to poulantzas' class theory
- Tez No: 440078
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELALETTİN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de ekonomi politikte belirleyici unsur olan küçük burjuvazinin 28 Şubat olarak adlandırılan siyasi süreçteki etkilerini incelemektir. Bu nedenle çalışmanın kapsamı yapısalcı devlet kuramı, küçük burjuvazi tanımları, 28 Şubat sürecinin siyasi macerası ve kuramın pratiğe uygulanması ile sınırlı tutulmuştur. Çalışmada, Türkiye'ye özgün ve tarihsel bir devlet kuramı ve sınıf çözümlemesi bulunmadığı için, yapısalcı metodoloji kullanılmış, bilhassa devlet kuramının anlatımında Nicos Poulantzas'ın kuramından epeyce yararlanılmıştır. Devlet kuramı ve sınıf çözümlemesinin açıklanmasından sonra Türkiye'deki pratiğin bu kuramlara uygulanması sonucunda, Türk küçük burjuvazisinin hem 28 Şubat sürecinde hem sonrasında bir ideoloji krizinin içinde bulunduğu ve seçmen davranışının pragmatik bir yöne sahip olduğu görülmüştür. Türk küçük burjuvazisinin bu yönleri, Türkiye'de devlet sisteminin otoriter kalmasının ve gerçek anlamda demokratikleşme atılımlarını gerçekleştiremememizin en önemli nedenidir ve dahi rejimin totaliter bir yöne kaymasına da neden olabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is to examine the influence of petty bourgeoisie, which is the determinant element in Turkey's political economy, over political course called 28th February and following. Thus, content of this study consists of structuralist theory of the state, definitions of petty bourgeoisie, political adventure of 28th February course and application of theory into practice. In the study, structuralist methodology is used in case there is no Turkey-originated and historical theory of the state and class analysis; and especially in the expression of theory of the state, Nicos Poulantzas', who is known as the best source concerning this topic, theory is highly referred. After the explanation of theory of the state and class analysis, as a result of application of those theories into Turkey's practice, it is established that Turkish petty bourgeoisie was in an ideological crisis during and after 28th February course and has a pragmatic aspect concerning voter behavior. Those aspects of Turkish petty bourgeoisie is the main reason of that Turkey's regime remains authoritarian and is a handicap against democratization of the country, even they may cause the regime to slip in a totalitarian way.