İnsan karşısında bir romancı olarak Oğuz Atay
The way Oğuz Atay, as a novelist, handles his characters in his novels
- Tez No: 440079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Belirli varlık şartlarıyla var olanın insanın kendini toplumda ve dünyada var etme çabası edebî eserlerin de konularından biridir. Bu çalışmada Takiyettin Mengüşoğlu'nun“İnsan Felsefesi”adlı kitabındaki insanın varlık şartları incelenmiş ve bu şartların Oğuz Atay'ın roman kahramanları üzerinde kabul ediliş durumlarına bakılmıştır. Oğuz Atay bireyleri, varlık şartlarını halis bir şekilde yerine getirip getirmemelerine göre ele aldığı incelenmiş ve sonuç olarak yazarın halis bir şekilde tavır takınan, ideleştiren, seçim hakkını kullanan, tarihselliğini koruyan, isteyen ve bunların sonucunda eylemlerini gerçekleştiren bireyleri kabul ettiği görülmüştür. Anahtar Sözcükler 1.Oğuz ATAY 2.Roman 3. İnsan 4.Varlık Şartları 5.Takiyettin Mengüşoğlu
Özet (Çeviri)
The purpose of existence of human being, present with characteristics and conditions attributed to these, in society and the world is among the topics of literature. In this paper/study, the ontological conditions of human being in the book“İnsan Felsefesi”by Takiyettin Mengüşoğlu are examined and the protagonists of Oğuz Atay's novel are considered under these conditions. The Oğuz Atay's approach to individuals in the context of whether or not having onthological conditions is examined and in conclusion it is observed that the author accepts individuals who genuinely have attitude, idealise, use freedom of choice, preserve historicalness, demand and take actions as a result . Key Words 1) Oğuz Atay 2) The novel 3) Human being 4) The conditions of existence 5) Takiyettin Mengusoglu