İfade hürriyeti bağlamında Türkiye'de basın özgürlüğü
Freedom of the press in Turkey within the context of freedom of expression
  1. Tez No: 440077
  2. Yazar: HİLAL TUĞBA YAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yavuz, Hilal Tuğba,“İfade Hürriyeti Bağlamında Türkiye'de Basın Özgürlüğü”Yüksek Lisans Tezi, Kırıkkale, 2015 Bu tez 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel olarak ifade hürriyeti ile ifade hürriyetinin sınırlandırılması incelenmiştir. İfade hürriyetini oluşturan bilgi edinme ve öğrenme özgürlüğü, düşünce özgürlüğü ve düşünceyi açıklama özgürlüğü ele alınmıştır. İkinci bölümde ise ifade hürriyeti bağlamında basın özgürlüğü anlatılmıştır. Bu bölümde basın kavramı, basının önemi, basın özgürlüğü, basın özgürlüğünün tarihçesi ve basın özgürlüğünün içerdiği haklar anlatılmıştır. Basın özgürlüğünün tarihçesi kapsamında, ifade hürriyeti bağlamında karşılaştırmalı hukukta basın özgürlüğünün tarihçesi üzerinde durulmuştur. Cumhuriyet öncesi ve Cumhuriyet sonrası dönem olmak üzere Türkiye'deki basın özgürlüğü incelemiştir. Basın özgürlüğünün içerdiği haklar başlığında ise haber, düşünce ve bilgilere ulaşma hakkı ve bunları yorumlama, basabilme ve dağıtabilme hakkı üzerinde durulmuş, sansür yasağı, basında tekelleşme sorunu, süreli ve süresiz yayın hakkı, basını araçlarını korunması ile düzeltme ve cevap hakkından bahsedilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde ise Türkiye'de basın özgürlüğü kavramı üzerinde durulmuş, 1982 Anayasası'nda düzenlenen basın özgürlüğü ilkeleri açıklanmıştır. Basın özgürlüğünün sınırları, kişi haklarının korunması ile devletin ve toplumun korunması şeklinde ele alınmıştır. Basın-yargı ilişkisi bağlamında; yargı organları açısından basın özgürlüğü ve basın özgürlüğüne yönelik yargı kararlarının kamuoyu üzerindeki etkisi üzerinde durulmuştur. Tezin sonuç bölümünde ise ifade ve basın özgürlüğünün medeni toplumların ayırt edici özelliklerinden biri olduğu vurgulanmış, ülkemizde basın özgürlüğünün son yıllarda tartışılmaya devam ettiği belirtilmiştir. Basın özgürlüğü temel bir ilke olmakla beraber sınırsız bir özgürlük anlayışının olmayacağı da anlatılmıştır. Bu tezin amacı ülkemizin çok da iyi olmayan hak ve özgürlük karnesini özgürlüklerin en büyük savunucusu olan basın açısından irdelemek ve yargı kararlarıyla birlikte basın özgürlüğüne ışık tutmaktır.
Özet (Çeviri)
Yavuz, Hilal Tuğba ,“Freedom of The Press in Turkey Within The Context of Freedom of Expression”Master's Thesis, Kırıkkale, 2015 This thesis is composed of 3 parts. In the first part, in general, freedom of expression and limitation of such freedom has been addressed. Freedom of information and learning, freedom of thought and freedom to express thoughts which all compose the freedom of expression have been discussed. In the second part, freedom of the press has been addressed within the context of freedom of expression. Importance and freedom of the press and history of and rights included in the freedom of the press have been discussed. Under history of freedom of the press, history of the freedom of the press in comparative law has been discussed within the context of freedom of expression. While examining freedom of the press in Turkey two periods, pre- and post-republican periods, have been taken into consideration. Under the title“rights included in the freedom of the press”; right to access to news, thoughts and information and the right to assess, publish and disseminate such elements have been addressed and censor ban, monopolization in the press, the right for periodical and non-periodical publication, protection of press tools and the right to correct and reply have been mentioned. In the third part of this thesis, freedom of the press in Turkey has been examined and principles of freedom of the press regulated by the Constitution of 1982 have been explained. Boundaries of the freedom of the press, protection of personal rights and protection of the state and individuals have been given. Within the context of the press-jurisdiction relationship, freedom of the press in terms of judicial bodies and effects of judicial decisions relating to the freedom of the press on public opinion have been discussed. In the last part of this thesis it has been underlined that the freedom of expression and the press is one of the distinctive characteristics of the civilized society, and that freedom of the press in our country was stated to continue to be discussed in recent year. It has been expressed that although the freedom of the press was one of the essential principles unbounded freedom could not exist.