Baş ve boyun kanserinde fam57a geninin araştırılması
Investigation of fam57a gene in head and neck cancer
  1. Tez No: 440083
  2. Yazar: ELİF BALTACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NUR TURGUT ULUTİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Baş ve Boyun kanserleri ağız boşluğu, farinks, larenks, nazal kavite, paranazal sinüsler, tiroid ve tükürük bezlerini içeren baş ve boyun alanlarından köken alan kanserlerdir. FAM57A (Family with sequence similarity 57, Member A) geni 17. kromozomda 17p13.3 bölgesinde bulunan 5 eksondan oluşan ve 257 aminoasitlik protein kodlayan 10,3 kb'lik yer kaplayan bir gendir. Hücre çoğalması, hücre sağkalımlığı ve anti-apoptozda rol oynayan iki büyük yolağın (Raf/Mek/ Erk ve PI3K/Akt) FAM57A'ya cevap olarak fazla ifade olmakta ve etkinleşmektedir. FAM57A'nın insan akciğer hücrelerinde Erk ve Akt etkinleşmesinde rol oynayabileceği ön görülmektedir. Literatürde Akciğer kanseri dışında FAM57A'nın rolüne ilişkin herhangi bir veri yoktur. Bu nedenle bu çalışmanın amacı baş ve boyun kanserinde FAM57A'nın ifade oranını ve olası işlevini belirlemektir. 50 tümör ve normal doku örneklerinde FAM57A geninin ifade düzeyleri gerçek zamanlı PZR yöntemi ile araştırıldı ve G6PD geni, internal kontrol olarak kullanıldı. İstatistiksel analiz, IBM SPSS 20 programıyla yapıldı. Tümörlü dokuların %58'sinde FAM57A ifadesinin normale göre arttığı saptanmıştır. Bu değişimler klinik parametrelerle karşılaştırıldığında, FAM57A'nın klinik bulguyla ilişkisi bulunmamıştır. Ancak ileri evredeki baş ve boyun kanserli hastalarla FAM57A'nın artan ifadesi arasında sınırda bir ilişki bulunmuştur (p=0,055). FAM57A geni literatürde belirtilen akciğer kanserinin yanı sıra baş ve boyun kanserinin de gelişiminde işlev olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Head and neck cancers (HNC) include thyroid and salivary grands, oral cavity, larenks, nasal cavity, paranasal sinuses and originating from the head and neck area. FAM57A was isolated from chromosome 17p13.3. FAM57A gene contains 5 exons spanning approximately 10.3 kb and encoded a protein with 257 amino acids. Two majör signaling pathways involved in cell proliferation, cell survival and anti-apoptosis were overexpressed and activated in response to FAM57A: One is the Raf/MEK/Erk signal cascades and the other is the PI3K/Akt signal cascades suggesting that FAM57A might contribute at least in part to the constitutively activation of Erk and Akt in human lung cancer cells. There is no data in the literature on the role of FAM57A in any other cancer type. Therefore, the aim of this study was to determine the expression level and probable function of FAM57A in HNSCC. Tumor and corresponding non-cancerous tissues from 50 patients were analyzed by real-time quantitative RT-PCR to investigate the expression rate and G6PD gene was used internal control. Statistical analyses were performed by SPSS 20 program. FAM57A overexpression was observed in 58% of tumors compared to non-cancerous tissue samples. When we compared these changes with clinical parameters no association was found with clinicopathological characteristic. On the other hand a borderline significant correlation was present between the up-regulation of expression and the stage of the disease (p=0.055). Our results indicate that the CT120 gene may function in the development of HNSCC.