A web-based audit tool for standardized management systems
Standardize yönetim sistemleri için web-tabanlı denetim aracı
  1. Tez No: 440086
  2. Yazar: CELALEDDİN BİRKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. LAMİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yapılan bu tezde yönetim sistemlerinin denetim sürecini iş süreçleriyle otomatik hale getirmek için geliştirme yapılmıştır. Geleneksel denetim sürecinde her aşama herhangi bir araç kullanmadan yapılmaktaydı; örnek olarak planlama aşamasındaki süreçler Excel dosyalarından takip ediliyordu. Denetim süreci de herhangi bir iş akışı olmadan tamamlanmakta idi. Bu tezi oluşturan aracı geliştirirken tüm bu eksiklikler göz önünde bulundurulmuştur. Öncelikle yönetim sistemleri analiz edilmiş, gereksinimler çıkarılıp tasarlanmış ve son olarak da web tabanlı uygulama kodlanarak denetim sistemi ortaya çıkarılmıştır. Yönetim sistemleri için belge almak için başvuran şirketler, enstitüler veya herhangi bir kurum akredite bir kurum tarafından denetlenmelidir. Denetlemenin uygulanması herhangi bir sistem kullanılmadan veya sistematik bir araç ile yapılabilir. Tetkik görevlileri verilerini daha düzenli bir şekilde tutmak için sistematik bir yaklaşıma ihtiyaç duyarlar. Tez konusu bu araç ile planlama, denetim süreçleri işletilerek tetkik görevlileri arasında ortak çalışma sağlanıp, veriler üzerinde raporlama yapılabilmektedir. Denetleme aracı ile aynı zamanda denetimle ilgili standart üzerinde arama yapılabilir. Denetleme sisteminin ana adımları mevcuttur; Planlama, işlerin atanması, denetleme ve raporlama. Planlama aşaması denetlenecek taraf ile denetçi tarafının ilk temasının yaşandığı aşamadır. Denetim işlemi, uygulama kılavuzunun, kontrol maddelerinin ve standart maddeleriyle ilgili hazırlanmış soruların kullanılmasıyla gerçekleştirilir. İşbirliği farklı tetkikçi rollerine sahip olunmasıyla sağlanmaktadır, bunlar; baş tetkik görevlisi, tetkik görevlisi ve tetkik görevlisi adayıdır. Denetim sonucu denetim sürecinde yapılan işlemlerin raporlarının alınmasıyla ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis an automated web based management systems standards audit was implemented. In a traditional auditing process in which each step is performed manually. For example, the planning stages are kept track in excel files and auditing stages are executed without any workflow. All these shortcomings of a traditional audit were taken into consideration while implementing this thesis. First of all, management systems were analyzed, requirements were listed and process flow were designed, finally the web based audit system was implemented by the appropriate coding. Any company, institution or foundation which apply to get a certification of management systems are required to be audited by an accredited institution. Implementation of this audit can be done manually or by a tool with a systematic way. In order to keep the data properly, auditors need a systematic approach while performing the audit. With the automation tool in the scope of this thesis; a collaboration between auditors can be provided and a reporting on the data can be achieved by the use of planning and processing the auditing flow. Besides, searches on standards about audit can be carried out by this audit tool. The main steps of this audit tool are as following; Planning, Assignment of Duties, Auditing and Reporting. Planning process is the first meeting of supervisor board and supervised part. Assessment process is actualized by using implementation guide, control items and prepared questions associated with standard. Collaboration is provided by having different auditor roles like lead auditor, auditor and provisional auditor. The outcomes of the audit are occurred by reports that show summary of audit processes.