Avrasya Birliği'nin Türkiye için alternatif bir entegrasyon olabilirliğinin etüdü
A possibility survey for Turkey's alternative economic integration to Eurasian Union
- Tez No: 440085
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DİKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Uluslararası iktisat literatüründe yer alan Gümrük Birliği ve Ekonomik Entegrasyon teorileri ülkelerin birbirleriyle olan ticaretinin sebebini ve etkilerini incelemektedir. Jacob Viner'in 1950'lerde öne çıkardığı Gümrük Birliği Teorisi iki ülke arasında ticaret yapılmasını inceleyen bir teoridir. Ülkeler arasında ekonomik birleşmelerin temeli de ilk bu teoriye dayanmaktadır. Türkiye bulunduğu konum itibariyle Avrupa Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Ekonomik İşbirliği Örgütü gibi ekonomik entegrasyonlarda çeşitli girişimler içerisindedir. 2015 yılı itibariyle ekonomik entegrasyon teorisinin uygulamada en başarılı olduğu ileri sürülen Avrupa Birliği'nin hem kendi içerisindeki çıkmazları hem de Türkiye ile arasındaki tarihsel gelişim sonrası gelinen duraklama süreci araştırmacıları alternatif entegrasyon oluşumlarının gözlemlenmesi gerekliliğini öne çıkarmıştır. Bu bağlamda Avrasya Ekonomik Birliği oluşumunun fikirsel ve tarihsel gelişimi baz alınarak, tez kapsamında bu entegrasyonun Türkiye açısından ne derece uygulanabilir olduğu açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In International Economics, as a subfield of study, Customs Union and Economic Integration theories scrutinize why countries trade with each other and what the effects of this trade are. Jacob Viner's theory, who is a Pioneer of Custom Union theory, was analyzer of why two countries trade with each other as well. Economic Integration theories are firstly based on this theory, too. Turkey, with its geographical location, is on various initiative with European Union, Organization of Islamic Cooperation and Economic Cooperation Organization. In Practice, European Union, which is claimed the most successful Economic Integration till 2015, has some trouble (dead-end) with Turkey so far as a historically. This historical dilemmas lead researchers to observe an alternative integration(s). In this regard, based on with its ideological and historical development, Eurasian Economic Union is explained in the scope of this thesis via feasibility of Turkey's membership.