Öğrenci ve öğretmenler için web tabanlı video içerik geliştirme ortamının geliştirilmesi ve kullanım deneyimlerinin incelenmesi
Developing a web-based video content development platform for students and teachers and investigation of user experiences
  1. Tez No: 770973
  2. Yazar: ÖZGÜR KALAFAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK KARAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, öğrenci ve öğretmenler tarafından ders içi etkinliklerde kullanılabilecek bir web tabanlı video içerik geliştirme aracının geliştirilmesi ve aracın kullanıma yönelik öğrenci ve öğretmen deneyimlerinin incelenmesidir. Yöntem: Bu çalışma farklı araştırma yöntemlerinden oluşan iki aşamada yürütülmüştür. Çalışmanın birinci aşamasında yazılım yaşam döngüsü modellerinden prototip model kullanılarak WeViGo ismi verilen bir yazarlık aracının ilk prototipi geliştirilmiştir. Ortaya çıkarılan prototip, tasarım tabanlı araştırma yöntemlerinden gelişimsel araştırmanın tip 1 türü çerçevesinde, toplam üç döngüde iyileştirilmiştir. Döngüler üçer hafta sürmüştür ve her döngü sonrası geliştirme raporu yazılmıştır. Araştırmanın katılımcıları 27 öğrenci ve bir öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmanın ikinci aşamasında, aracın kullanımına yönelik kullanıcı deneyimlerinin ortaya çıkarılmasına yönelik nitel araştırma yöntemlerinin durum çalışması desenlerinden bütüncül tek durum modeli temel alınmıştır. Araştırma kapsamında yapılan etkinliklerde gözlem formu, yarı yapılandırılmış görüşme formu, odak grup görüşmesi formu, sistem logları gibi farklı veri toplama araçlarıyla katılımcıların deneyimleri ortaya çıkarılmış ve web tabanlı video içerik geliştirme araçlarında olması gereken özellikler belirlenmiştir. Bulgular: Çalışmada elde edilen bulgulara göre, WeViGo aracının sahip olması gereken özellikler, video içerik geliştirmeye ve etkinliklere yönelik özellikler olmak üzere iki boyutta farklı sonuçlar elde edilmiştir. Video içerik geliştirmeye yönelik özelliklerden en önemlisinin sıralı sayfa tasarımının öğrenciler tarafından benimsenmesi olduğu ortaya çıkmıştır. Etkinliklere yönelik özelliklerde ise, üretilen video içeriklerin öğrenci tercihine bırakılarak paylaşılması diğerlerine kıyasla önemli bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Aracın öğrenme etkinliklerindeki katkılarına bakıldığında, öğrencileri aktif kılma ve öğrenmede kalıcılığı sağlamaya yönelik görüşlerin diğer görüşlerin önüne geçtiği görülmüştür. Sonuç: Araştırmada geliştirilen aracın sahip olması gereken özelliklerden, üretilen video içeriklerin araç üzerinde paylaşılmasının öğrencileri daha iyi içerikler üretmeye teşvik ettiği sonucu ortaya çıkmıştır. Öğrenme etkinlikleriyle bütünleşik video içerik geliştirme aracında, sıralı sayfa tasarımının benimsenmesinin, kullanım kolaylığı sağladığı ortaya çıkmıştır. Geliştirilen aracın, öğrenciler tarafından video içerik geliştirme sürecinin doğasında bulunan, resim, ses, metin vb. çoklu ortam materyallerini birlikte kullanma ve öğrencilerin video geliştirme sürecinde bu materyallere yoğunlaşmasının öğrenmenin kalıcılığına etkisini kolaylaştırdığı, bu çalışmada kullanıcı deneyimlerine yansımıştır. Öğrenme etkinliklerine entegre video içerik geliştirme aracının paylaşım olanağının, öğrencilerin video içerik geliştirme çalışmalarının özgünlüğüne katkı sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to develop a web-based video content development tool that can be used by students and teachers in classroom activities and to examine student and teacher experiences regarding the use of the tool. Method: This study was carried out in two stages consisting of different research methods. In the first stage of the study, the prototype of an authoring tool called WeViGo was developed by using the prototype model from the software lifecycle models. The prototype was improved in a total of three cycles within the framework of the type 1 type of developmental research, which is one of the design-based research methods. The cycles lasted three weeks and after each cycle, an improvement report was written. The participants of the study consisted of 27 students and one teacher. In the second stage of the research, the holistic single-case model, one of the case study designs of qualitative research methods to reveal user experiences of the use of the tool, was used. In the activities carried out within the scope of the research, the experiences of the participants were revealed with different data collection tools such as the observation form, semi-structured interview form, focus group interview form, system logs, and the features that should be in web-based video content development tools were determined. Findings: According to the findings obtained in the study, different results were obtained in two dimensions: the features that the WeViGo tool should have, the features for video content development and activities. It has been revealed that the most important feature of video content development is the adoption of sequential page design by students. In terms of activities, it is an important feature compared to others that the video content produced is left to the student's choice. Considering the contribution of the tool in learning activities, it was seen that the views on making students active and providing permanence in learning preceded other views. Results: Among the features that the developed tool should have, it was concluded that sharing the produced video content on the tool encouraged students to produce better content. It has been revealed that the adoption of sequential page design in the video content development tool integrated with learning activities provides ease of use. The developed tool can be used by students to use images, audio, text, etc., which are inherent in the video content development process. The fact that the use of multimedia materials together and the concentration of students on these materials in the video development process facilitates the effect on the permanence of learning is reflected in the user experiences in this study. It has been determined that the sharing opportunity of the video content development tool integrated into the learning activities contributes to the originality of the video content development studies of the students.