Gazavâtnâmelerde edebî savaş tasvirleri (15-16. yüzyıl)
Literary depictions of war in ghazavatnamahs (15th-16th centuries)
  1. Tez No: 440112
  2. Yazar: KÜRŞAT ŞAMİL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ELİAÇIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Belli bir döneme ait olayları ayrıntılı şekilde anlattıklarından tarih araştırmacıları için de önemli bir kaynak teşkil eden gazavâtnâmeler; insanların dinî, kahramanlık duygularını artırma ve onlara tarih şuuru vermeyi amaçlayan hamasî karakterli eserlerdir. Bundan dolayı gazavâtnâmeler sıradan bir tarih belgesi olmayıp edebî vasfı ağır basan bir görüntü arz eder. Manzum, mensur veya karışık olarak kaleme alınan bu eserler Türk edebiyatında 15. yüzyıldan sonra gittikçe artan bir gelişme göstermiştir. Zafernâme, fetihnâme, Selimnâme ve Süleymannâme gibi farklı isimler altında yazılan bu türe ait araştırılması gereken pek çok eser vardır. Gazavâtnâmelerde Edebî Savaş Tasvirleri (15-16. yüzyıl) adlı çalışma, Osmanlı Devleti'nde 15 ve 16. yüzyılda yapılan savaşları konu edinen edebiyatımızdaki Türkçe yazılmış gazavâtnâmeleri incelemeyi esas alır. Çalışmanın amacı Gazavâtnâme türünün genel çerçevesini çizmek, eserlerde yer alan teşbih, mecaz ve hayal unsurlarını tespit etmek, incelemek ve elde edilen malzemeden hareketle genellemelere ulaşmaktır. Türk dili, edebiyatı ve tarihi açısından ayrıntılı bilgiler barındıran bu eserlerin edebî yönleri gözler önüne serilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ghazavatnamahs which constitute important resources for history researchers as they describe the events of a certain period in details are epic characteristic works that intends to enhance people's sense of religion and heroism and to give them the consciousness of history. Therefore ghazavatnamahs are overwhelmingly literary works rather than ordinary history documents. Verse, prose or mixed penned, these works have shown increasing improvement after the 15th century in Turkish literature. There are many works to be investigated in this genre written under different names such as Zafernamah, fetihnamah, Selimnamah and Suleymannamah. This study, named Literary Depictions of War in Ghazavatnamahs (15th – 16th centuries), is based on the investigation of ghazavatnamahs that deal with 15th and 16th centuries Ottoman Empire wars written in Turkish in our literature. The aims of the study are to draw the general framework of the types of ghazavatnamahs; to identify the elements of similes, metaphors and fantasies in the works; to examine the material that was obtained; and to reach generalizations. It is also tried to bring the literal sides of these works before the eyes as the works bear a lot of information about Turkish language, literature and history.