Milli Kütüphanede kayıtlı 06 Hk 3656 şiir mecmûasının MESTAP'a göre tasnifi (71-131)(İnceleme - metin)
Classification of the poetry mecmua registered at the National Library 06 Hk 3656 according to MESTAP (71-131) (Review - text)
  1. Tez No: 743376
  2. Yazar: ABDULKADİR SARUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALİP ÇUKURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Dîvân edebiyatının temelini oluşturan kaynaklar arasında dîvânlar, dinî metinler, siyerler, hadis tercümeleri, mesneviler, gazavatnâmeler, şehrengizler, şu'arâ tezkireleri, çeşitli biyografik eserler, tarihî metinler vb. yanında mecmûalar da önemli bir yer tutmaktadır. Köken olarak Arapça“cemʿ”sözcüğünden meydana gelen“mecmûʿa”sözcüğü,“toplanıp biriktirilmiş, tanzim ve tertip edilmiş şeyler bütünü”anlamına gelir. Bir edebî kavram olarak mecmûa,“farklı kişilere ait metinlerin/metin parçalarının bir araya getirildiği eserler bütünü”anlamına gelmektedir. Şiir mecmûaları, klasik Türk edebiyatı araştırmalarına geniş bir çalışma alanı sağlayan ve yazıldıkları dönemin zihniyetini, edebî zevkini içinde barındıran önemli kaynaklardır. Mecmûaların dîvânı bulunmayan şairlerin şiirlerini ortaya çıkarmak, dîvânlarda yer almayan şiirleri tespit etmek, şairin yaşadığı dönemin veya mecmûayı derleyen kişinin edebî anlayışını belirlemek vb. yönleri düşünüldüğünde neden ele alınıp incelenmeleri gerektiği açık bir şekilde anlaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
Among the works that form the basis of divan literature, there are divans, religious texts, siyars, hadith translations, masnavis, gazavatnames, shehrengizs, shi'arâ tezkires, various biographical sources, historical texts, etc. Besides, journals also have an important place. The word“mecmûʿa”, which originates from the Arabic word“cemʿ”, means“the sum of things collected, collected, arranged and arranged”. As a literary concept, mecmua means“the collection of works in which texts/parts of text belonging to different people are brought together”. Poetry journals are important sources that provide a wide field of study for classical Turkish literature research and contain the mentality and literary taste of the period in which they were written. To reveal the poems of poets who do not have a divan of the journals, to identify the poems that are not included in the divans, to determine the literary understanding of the period in which the poet lived or the person who compiles the journal, etc. When the aspects are considered, it will be clearly understood why they should be considered and studied.