Otojen hemstring tendonlarıyla artroskopik ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu tedavi sonuçlarımız
Outcomes of arthroscopical anterior cricuate ligament reconstruction using autogeneus hemstring graft
- Tez No: 440141
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ATA GÖKALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Van YYÜ Tıp Fakültesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi ortopedi kliniğinde 2013-2015 yılları arasında 32 hastaya otojen hemstring tendonu kullanılarak artroskopik ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu yapıldı. Çalışmamıza yeterli takibe alınabilen 25 hasta dahil edildi. Hastaların tamamı erkekti, 14 hastanın (%56) sağ, 11 hastanın (%44) sol dizine rekonstrüksiyon yapıldı. Hastaların ortalama yaşı 28,2 (21-55), ön çapraz bağ kopma zamanı ile ameliyat arasında geçen süre ortalama 16 ay idi. Hastaların 18'inde spor yaralanması, 7'sinde düşme ön çapraz bağ yaralanmasına neden olan mekanizmalar olarak tespit edildi. Hastaların tamamında tanı fizik muayene ve radyolojik değerlendirme ile kondu. Fizik muayenede Lachman, ön çekmece ve pivot shift testleri uygulandı. Radyolojik değerlendirmede direkt grafi ve Manyetik Rezonans Görüntüleme(MRG) ve en son kontrolde Lysholm skoru ve internasyonel diz dökümantasyon Komitesi skoruna(İKDC) göre yapıldı. Hastaların takip süresi en kısa 6 ay en uzun 31 ay olmak üzere ortalama 11 aydı. Hastaların son kontrollerinde Lysholm skorunun 10 hastada 95-100, 8 hastada 90-94, 7 hastada 80-89 olarak bulundu . IKDC değerlendirme formuna göre ise 14 (%56) hasta grup A, 8(%32) hasta grup B,3 (%12) hasta grup C olarak değerlendirildi. Buna göre hastaların % 88'i grup A ve B'de yer aldı. Çalışma sonucunda uygun hastalarda otojen hemistring tendon grefti yöntemi kullanılarak artroskopik ön çapraz bağ rekonstürkiyon sonuçlarının tatminkar olduğu görülmüştür
Özet (Çeviri)
Arthroscopical anterior cricuate ligament reconstruction using autogeneus hemstring graft was performed in 32 patients in Van YYÜ Tıp Fakültesi Dursun Odabaş Hospital in the betwen 2013-2015. Twentyfour patiens who were appropriately followed up were included in the study. All of patients were male. 14 of patients (%56) were operated in their right knees and 11 of patients (%46) operated in their left knees, Mean age was 28,2 (range 21-55) and the period between the trauma and the surgical procedure was 16 months avaregely. Sports injury was found as the reason of the anterior cruciate ligament trauma in 18 cases and failing down was the reason in 8 cases. All of the patients were diagosed with physical examination and radyological evaluation. Lachman, anterior drawer test and radyological evaluation. Lachman, anterior drawer test and pivot shift test were mad efor radiological evaluation for functional eveluation, Lysholm scare and International knees documentation comitee score(İKDC) was used in the pre-operative period and during the last controls. Mean folow-up shortest was 6 months. During the last controls, Lysholm score was between 95 and 100 in 10 patients, was between 90 and 94 in 8 patients, was between 80-89'in 6 patients, was between 70 andl 79 in 1 patient. Mean Lysholm score was found as 93,1. Acording to IKDC evaluation form 14 (%56) patients were classified as group A, 8 (%32) patients were classified as group B, 3 (%12) patiens were classified as group C. Eightyeight percent of the cases were classified in the group A and B. Summary, the results of arthoscopical anterior cruciate ligament reconstrüktion using autogeneous hemstring tendon greft performed in appropriate cases were found to be satisfactory.