Kliniğimizde otojen hamstring tendonlarıyla yapılan anatomik ön çapraz bağ rekonstruksiyonu ameliyatlarının sonuçları
Our clinical results of arthroscopic anatomic reconstruction of anterior cruciate ligament (ACL) with autogenous hamstring tendons
  1. Tez No: 435726
  2. Yazar: FURKAN SARSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURÇİN KARSLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada ön çapraz bağ yırtığının dört katlı otojen Hamstring tendon grefti kullanılarak yapılan anatomik artroskopik rekonstruksiyonunun erken dönem sonuçları incelenmiştir. Bu retrospektif çalışmada Ocak 2015−Ağustos 2015 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı polikliniğine başvurup ön çapraz bağ rüptürü tanısı konan ve cerrahi yapılan 44 hasta incelenmiştir. Tüm hastalar ortalama 10,31 ay sonunda (7-14 ay) fonksiyonel olarak Lysholm diz skorlaması, klinik olarak eklem hareket açıklıkları, stabilite testleri, kişisel memnuniyetleri ve komplikasyon oranları ile değerlendirildi. Hastalarımızın ortalama yaşı 27,2 (17-44) idi. 16 hastada medial menisküs lezyonu, 5 hastada lateral menisküs lezyonu, 2 hastada da hem medial hem lateral menisküs lezyonu görüldü. Hastaların preop Lysholm skoru ortalaması 56,14(27-89); son kontrollerinde ise ortalama Lysholm skoru 93,18(78-100) idi. 14 hastada 95-100 arasında, 29 hastada 84- 94 arasında, 1 hastada 65-83 arasında olduğu görüldü. Ayrıca menisküs lezyonu olan hasta grubunun postop Lysholm skoru ortalaması, menisküs lezyonu olmayan diğer gruba göre anlamlı fark göstermemiştir. Cerrahi tedavi kararı verirken; hasta seçimi ve hastanın beklentileri çok önemlidir. Bunun yanında rehabilitasyonun önemi de hastalara iyice vurgulanmalıdır. Sonuç olarak otojen hamstring tendonları kullanılarak yapılan anatomik ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu sonuçlarımızın başarılı olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
We evaluated the early results of arthroscopic anatomic reconstruction of anterior cruciate ligament (ACL) ruptures using autogenous four strand hamstring tendon graft at this study. At this retrospective study, we evaluated 44 patients undergo arthroscopic reconstruction of ACL tears whom are treated surgically between January 2015 − August 2015 in Gaziantep University Hospital department of orthopaedics clinics. All patients were evaluated with Lysholm knee score for functional evaluation, range of motion of the joint, stability tests, thigh atropy measurements, complications rate, subjective satisfaction for clinical evaluation at the end of the postoperative 10,31 (7 – 14) months. Our patients mean age was 27,2 (range 19-36). 16 (%36,3) patients have medial meniscus injury, 5 (%11,3) patients have lateral meniscus injury, 2 (%4,5) patients have medial and lateral meniscus injury. The clinical evaluation of patients before and after surgery, according to Lysholm score were 56,64 (range: 27-89) and 93,18 (range: 78-100), respectively. 14 patients Lysholm score was between 95-100, 29 patients Lysholm score was between 84-94 and 1 patients Lysholm score was between 65-83. Besides, mean Lysholm score of the group with meniskus injury was not significantly different according to other group with no meniskus injury. Before deciding surgery, patient choice and patients expectations are very important. Besides we must inform patients about the rehabilition programs and its importance. As a result, anatomic anterior cruciate ligament reconstruction results using autogenous hamstring tendons were found to be satisfactory.