Sepsiste acil yaklaşım ve serum laktat seviyesi ilişkisi
Emergency management and the relationship between serum lactate level in sepsis
  1. Tez No: 440167
  2. Yazar: SELEN SÜRER ADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KEKEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, İlk ve Acil Yardım, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Çalışmamızda; acil servise başvuran hastalarda sepsise bağlı olarak değişen metabolizma sürecindeki laktat düzeyini ve acil tanı ve tedavisindeki etkinliğinin belirlenmesi hedeflendi. Gereç ve Yöntem: Çalışma 31.10.2014 – 16.02.2016 tarihleri arasında sepsis tanısı ile takip edilen 107 hasta ile gerçekleştirildi. Hastaların yaş, cinsiyet, şikayet, vital ve fizik muayene bulguları, SIRS kriterleri, genel değişiklikleri, inflamatuvar değişiklikleri, hemodinamik değişiklikleri, organ disfonksiyon değişiklikleri, doku perfüzyon değişiklikleri, enfeksiyon odağı, tedavi durumları ve mortalite oranlarının laktat düzeyi ile olan ilişkisi değerlendirildi. Veriler SPSS Windows 18 versiyonunda analiz edildi. Değişkenlerin dağılımı Kolmogorov Simirnov testi ile kontrol edildi. Verilerin analizinde Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve Pearson korelasyon testleri kullanıldı. p0,05). Laktat düzeyi, ortalama arteriel basıç ve sistolik kan basıncı düzeyi düşük olan hastalarda anlamlı olarak yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study; we aimed to evaluate of the varying lactate levels in the process of changing metabolism due to sepsis and determine effectiveness on emergency diagnosis and treatment in patients admitted to the emergency department. Materials and Methods: This study was performed with 107 patients followed by sepsis between dates of 31.10.2014 - 16.02.2016. Age, sex, symptoms, vital and physical examination findings, SIRS criteria, general changes, inflammatory changes, hemodynamic changes and organ dysfunction changes, tissue perfusion changes, infection localization, treatment status, mortality rates were evaluated in terms of relations with lactate level. Data were analyzed using SPSS version of Windows 18. The distribution of variables was checked with the Kolmogorov-Smirnov test. In analyzing the data, Mann Whitney U, Kruskal Wallis and Pearson correlation tests were used.