Sepsiste mean platelet volüm, nötrofil lenfosit oranı ve laktatın mortaliteyi öngörmedeki etkisi
The effect of mean platelet volume, neutrophil lymphocyte ratio and lactate on predicting mortality in sepsis
- Tez No: 517031
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM İKİZCELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Acil Servise Başvuran Sepsis Hastalarında Mean Platelet Volüm, Nötrofil Lenfosit Oranı ve Laktatın Mortaliteyi Öngörmedeki Etkisi Amaç : Sepsis yılda milyonlarca insanı etkileyen heterojen bir sendromdur. Gitgide sıklığı ve mortalitesi artan bu sendrom için yıllar içinde erken tanı ve tedavi ön plana çıktığından hastaların gelişlerinde prognozu öngörebilmek için kullanılabilecek basit hızlı ve ucuz parametreler büyük önem kazanmıştır. Biz de çalışmamızda sepsis hastalarının acil başvurularında ilk geliş kanlarında hızla ulaşabileceğimiz laktat, MPV ve NLR değerlerinin mortaliteyi öngörmedeki etkisini incelemeye aldık. Gereç ve Yöntem : Bu çalışmada İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalında 31.12.2016 ve 01.01.2018 tarihleri arasında acile başvurup sepsis tanısı alan hastaların dosyaları retrospektif olarak incelenmiştir. Travma nedeniyle acile başvuran ve 18 yaş altındaki tüm hastalar çalışmadan dışlanmıştır. Acil Servise başvuran ve ICD A41-A41.9 arasındaki tanı kodlarını alan hastaların yapılan geliş kan tetkiklerindeki laktat, MPV ve nötrofil lenfosit oranı incelenmiştir. Mortalite oluşan ve oluşmayan hastalarda laktat MPV ve nötrofil lenfosit oranı değerleri demografik veriler de göz önüne alınarak incelenmiştir. Bulgular : Hastaların %53'ü erkek %47'si kadınlardan oluşmuştur. Kültür yapılanların %23,8'inde üreme yokken, %76,2'sinde üreme saptanmıştır. En çok görülen odak türlerinin sırasıyla %44,1 Pnömoni, %17,8 idrar yolu enfeksiyonu olduğu belirlenmiştir. Tedavi esnasında olguların %24'ünde vazopresör tedavi ihtiyacı doğmuştur. Sonuç : Çalışmamızda yapılan analizler sonucunda geliş MPV ve nötrofil lenfosit oranının mortaliteyi öngörmede etkisi olmadığı saptanmıştır. Geliş laktat değerinin ise mortaliteyi öngörmede anlamlı olduğu saptanmıştır. Hastaların geliş laktat düzeyleri arttıkça mortalite düzeyinin arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Effect of Mean Platelet Volume, Neutrophil Lymphocyte Ratio and Lactate on Predicting Mortality in Patients with Sepsis Objective: Sepsis is a heterogeneous syndrome affecting millions of people annually. Because of the increasing frequency and mortality of this syndrome, the importance of early diagnosis and treatment have become prominent in years. Simple, fast and inexpensive parameters that can be used to predict the prognosis of patients have gained importance. In our study, we studied on the effect of lactate, MPV and NLR values which can be detected rapidly in the first arrival blood of patients with sepsis. Material and Method: In this study, the files of patients diagnosed with sepsis between 31.12.2016 and 01.01.2018 at the Cerrahpaşa Medical Faculty, Department of Emergency Service were retrospectively reviewed. All patients under 18 years of age were excluded from the study. Lactate, MPV and neutrophil lymphocyte ratios in the patients who received the diagnostic codes of ICD A41-A41.9 were evaluated. Lactate MPV and lymphocyte leukocyte ratio values were evaluated by taking demographic data into account. Results: 53% of the patients were male and 47% were female. While 23.8% of the cultures did not have a reproduction, 76.2% had a reproduction. The most common types of focus were 44.1% Pneumonia and 17.8% urinary tract infection, respectively. During the treatment, 24% of the cases required vasopressor therapy. Conclusion: In our study, MPV and neutrophil lymphocyte ratio were not effective in predicting mortality. The lactate value was found to be significant in predicting mortality. It was determined that the mortality level of the patients increased with increasing lactate levels.