Acil servisten akut pyelonefrit tanısıyla kliniklere yatışı yapılan hastaların geriye dönük incelenmesi
Retrospective analyse of emergency room patients who were hospitalized with the diagnosis of acute pyelonephritis
  1. Tez No: 464179
  2. Yazar: SİBEL BAKIRÇİVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BURAK SAYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Acil servisine başvurup akut pyelonefrit tespit edilip yatırılan hastaların demografik verilerini inceledik. 1 Mayıs 2012 – 1 Mayıs 2016 tarihleri arasında acil servisimize başvuran ve akut pyelonefrit tespit edilip yatışı yapılan hastalar geriye dönük olarak hastane otomasyon sistemi ve hasta dosyalarından incelendi. Toplamda çalışmaya alınma kriterlerine uygun 241 vaka kaydına ulaşıldı. Çalışmaya dahil edilen hastalar demografik özellikleri, mevsimlere göre dağılımı, geliş şikayetleri, özgeçmişleri, laboratuar değerleri, görüntüleme tetkikleri, hangi servise yattıkları ve toplam kaçar gün yattığı, aldığı tedavi ve hastanın sonlanım şekli incelendi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirildi.Çalışmamız 241 olgu ile yapıldı. Hastaların %54,4'ü kadındı. Hastaların yaş ortalaması 66,00 ± 19,61 yıl olarak bulundu. Hastaların %27,4'ü en sık yaz ayında, %82,6'sı en sık ayaktan başvurdu. Hastaların %49'unun sağlık güvencesi SSK olarak bulundu. Hastaların %47,1'inde dizüri, %75,9'unda ateş, %45,6'sında titreme, %50,2'sinde böğür ağrısı, %36,5'nde bulantı ve %33,6'sında kusma şikayetleri mevcuttu. Hastaların yapılan fizik muayenesinde %57,3'ünde kostavertebral açı hassasiyetinin, %39,6'sında dehidratasyon, %34'ünde genel durum bozukluğu ve %20,7'sinde hipotansiyon olduğu görüldü. Hastaların %34,9'unda antibiyotik kullanım, %32,8'inde hastanede yatış, %25,7'sinde genitoüriner sistem operasyonu, %17'sinde foley sonda takılma öyküsü predispozan faktör olarak bulunmaktadır. Hastaların yapılan tetkiklerinde CRP, sedimentasyon, üre ve kreatinin yüksekliğinin olduğu, periferik yaymalarında sola kaymanın olduğu ve ve yaklaşık üçte birinde bakteriyemi tespite edildi. En sık olarak etken E.coli tespit edilmiştir. Hastaların dörtte üçünde bakteriüri ve lökosit silendir olduğu görülmüştür. Hastalara görüntüleme tetkikleri yapılmıştır. Hastalara tedavi olarak antibiyotik, antipiretik, analjezik ve hidrasyon yapılmıştır. Hastalar en sık oranda enfeksiyon hastalıklarına yatırılmıştır. Mortalite oranı %1,2 bulunmuştur. Hastalarda akut pyelonefrit için predispozan faktörler dikkatlice sorgulanmalı, hidrasyon tedavisinin olmazsa olmaz olduğunu, sepsiste ve septik şokta olan hastalarda mortalite açısından dikkatli olunması gerektiği görülmektedir. Hastalara gereksiz foley sonda takılmamasının ve antibiyotik başlanmamasının, yapılan işlemlerde sterilizasyon kurallarına uyulmasının hasta sayısını azaltacağı ve bu konuda daha fazla çalışma yapılmasının literatüre fayda sağlayacağı düşünümektedir.
Özet (Çeviri)
We examined the demographic data of patients who were admitted to the emergency department with acute pyelonephritis to Trakya University Health Research and Implementation Center . The acute pyelonephritis was referred to the emergency department and the hospital was examined retrospectively from the hospital automation system and patient files between May 1, 2012 - May 1, 2016. 241 case records were reached. Demographic characteristics of patients included in the study, distribution by season, complaints of arrival, family history, laboratory values, imaging examinations, and the type of treatment and hospital outcome were examined. The obtained data were evaluated statistically. Our study was performed with 241 cases. %54.4 of the patients were female. The mean age of the patients was 66.00 ± 19.61 years. %27.4 of the patients were frequently referred to the city, and %82.6 of the patients frequently referred to them. %49 of the patients were found to have health insurance as SSK. Dysuria was present in %47.1 of the patients, fever in %75.9, trembling in %45.6, flank pain in 50.2%, nausea in %36.5 and vomiting in %33.6. On physical examination, 57.3% of the patients had costovertebral angle sensitivity,%39.6 had dehydration, %34 had general impairment and 20.7% had hypotension. Antibiotic use in %34.9 of patients, hospitalization in 32.8%, genitourinary system operation in %25.7, and predicting factor of foid probe attachment in %17. CRP, sedimentation, triggers in their tests, left a bacterium in the peripheral spreads, and took it. E. coli detection was detected in E. coli. Bacteriuria and leucocyte cylinders were seen. Patient imaging studies have been done. Antibiotics, antipyretics, analgesics and hydration. The susceptibility to infectious diseases. The mortality rate is %1.2. Predisposing factors for acute pyelonephritis should be carefully questioned in patients, hydration therapy is essential, and sepsis and septic shock patients should be cautious in terms of mortality. Considering that the patient does not have an unnecessary foley catheter and that antibiotics do not start, compliance with the sterilization rules in the procedures performed will reduce the number of patients and further study in this regard will provide a literature benefit.